Kök ücret ve seyyanen ödeme konusunda da detaylar gelmeye başladı. SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin Ocak ayındaki enflasyon artışına dair ipuçları görüldü. Emekli ve memur maaşlarına zam gelecek mi?

Merkez Bankası'nın TÜFE tahmini, emeklilerin enflasyon artışıyla ilgili beklentilerine yön veriyor. Ayrıca ek iyileştirme çalışmaları da devam ediyor.

SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin enflasyon zammı için 2023 yılının ikinci altı aylık döneminde hesaplanan TÜFE verisine bakacak. Bu konuda verilerde gelmeye başladı. Emekliler enflasyon zammının oranını, Ocak ayında öğrenecek. Merkez Bankası'nın yıl sonu enflasyon tahmini yüzde 58 olarak açıklandı. Bu tahmin sonrasında yılın ikinci yarısındaki ni SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin zam oranı yüzde 31.92 olarak yapılacak.

Anketler Ne Diyor?

Merkez Bankası'nın Ağustos ayı anketinde yıl sonu enflasyon tahmini yüzde 59.46 olarak hesaplandı. Bu tahmine göre yılın ikinci yarısındaki enflasyon oranı ise yüzde 33.13 olarak açıklandı.

Ek İyileştirme Geliyor

Ek iyileştirme için de devlet hazırlık yapılıyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, çalışmaların başladığını söyledi. Emekli aylıklarında iyileştirme talepleriyle ilgili sorular karşısında vatandaşlarımızın taleplerine kayıtsız kalmayacaklarını aktardı. Ocak ayında zam oranı SSK ve Bağ-Kur emeklilerinde yüzde 15.40 çıkarılmıştı. Ek iyileştirmeyle zam oranı yüzde 30'a kadar yükseldi. Bununla beraber en düşük emekli aylığı ödemesi de 5.500 TL’ye çıkarıldı.

Zamlar Seyyanen Mi Olacak?

Çalışma Bakanlığı'nın yürüttüğü çalışmalar yakında zamdan Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sunulacak. Maaşlara yapılacak artış ve yürürlüğe gireceği tarih için son kararı Başkan Erdoğan verecek. Ayrıca emeklilerin Ocak zammı kök aylıklara yansıtılacak.

Emekli Kök Maaşına Zam Gelecek Mi?

Yıllık izinden iş sağlığı güvenliğine çalışan kadınların sorunları da bu kapsamda ele alınacak. Yeni karar sonrasında en düşük kamu görevlisinin aylığı 22.017 TL oldu. Memur maaş artışları hem dönemlik artışlar ocak ve temmuz ayında yapılıyor. Yeni enflasyon farkı sonrasında en düşük devlet memuru maaşının 31.903 TL’ye çıkması bekleniyor.

Editör: Uşak Son Dakika