2025y yılı için ilk altı ay için yüzde 6, ikinci altı ay için yüzde 5 olarak teklifler belirlendi. Memurlar için ikinci zam teklifi ne kadar?

Milyonlarca memuru ilgilendiren toplu sözleşme görüşmelerinde 1 Ağustos'ta başlayan süreç günümüzde de devam ediyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan’da hükümetin ikinci zam teklifini açıkladı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı pandemi, doğal afetler, küresel krizin etkileri ile ortaya çıkan enflasyonist baskılarla mücadele etmek adına desteklerine devam ettiklerini vurguladı. Memur ve memur emeklilerimizin satın alma gücünü artırmak için harekete geçtiklerini bildiren Işıkhan memurların ülkenin gelişimi için kritik rol oynadığını bildiklerini söyledi

Disiplin Affı Geliyor

Mali haklarla beraber sosyal haklara ilişkin tekliflerde masada olacak. Konfederasyonların teklifleri arasında olumlu birçok madde devlet tarafından onaylanacak. Birinci dereceye ulaşan tüm kamu görevlilerine 3600 ek göstergenin getirilmesi konusunda görüşmeler sürecek. Ayrıca memurlar disiplin affı çalışmaları yapılacak.

İkinci Zam Teklifi Belli Oldu

Devlet memurluğunda mobing izleme kurulunda sendika temsilcilerinin yer alması sağlanacak. Memurlara yıllık izni haricinde hac izni verilmesi de gündemde bulunuyor. TOKİ konutlarında evi olmayan memurlara öncelik verilmesi de diğer konulardan bir tanesidir.

2024 yılı ilk 6 ay için yüzde 15, ikinci altı ay için yüzde 10 zam teklifi sunulacak. 2025 yılı ilk 6 ay için yüzde 6, ikinci altı ay için yüzde 5 olarak görüşmeler yapılacak.  Devlet memurlarının hak ettikleri refah seviyelerine ulaşmak için büyük bir çaba gösterdiklerini vurgulayan Işıkhan teklif için görüşmelerin devam ettiğini vurguladı.

Süreçte Neler Yaşanmıştı

Toplu sözleşme masasında yetkili konfederasyon olarak çalışmalarını yürüten Memur-Sen, 2024 için üçer aylık dönemler itibarıyla refah payları dahil olmak üzere yüzde 35 zam istedi. Konfederasyon, 2025 için ise birinci 6 ayda yüzde 25 ve ikinci 6 ayda yüzde 15 zam talep etti.

Editör: Uşak Son Dakika