Yaklaşık bir ay boyunca yürütülen 7’nci Dönem Toplu Sözleşme görüşmeler, geçtiğimiz günlerde sonuçlandı. İlk etapta hükümet yetkilileri ve sendika temsilcileri arasında düzenlenen toplantılardan bir sonuç alamayınca devreye giren hakem heyeti, memur ve memur emeklilerinin 2024 ve 2025 dönemlerini kapsayan nihai zam kararına imzasını attı.

Milyonlarca memur ve memur emeklisini ilgilendiren toplu sözleşme zamlarının belirlenmesinin ardından bu kez de SSK ve Bağ- KUR emeklilerinin maaşları için yapılacak olan düzenleme sorgulanmaya başlandı. Temmuz ayında açıklanan oransal zammı yeterli görmeyen ve o günden bu yana da ek zam talebinde bulunan emekliler için yeni formüller üzerinde durulmaya başlandığı öğrenildi. Ek olarak Merkez Bankası tarafından açıklanan sene sonu enflasyon tahminini de baz alan uzmanlar, olası maaşları resmen açıkladı.

ENFLASYON TAHMİNİNE GÖRE EMEKLİ MAAŞI HESABI YAPILDI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı ile harekete geçen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Hazine Bakanlığı, emekli aylıklarında ilave artışa yönelik çalışma başlattı. Söz konusu maaş iyileştirme çalışmalarının ekim ayında Meclis’in açılması ile birlikte gündeme geleceği tahmin edilirken uzmanlardan yeni hesaplara yönelik bilgilendirmeler geldi.

Emekli maaşlarına yönelik yapılacak ilave artışın ocak ayı itibari ile geçerli olacağını öngören uzmanlar, Merkez Bankası’nın sene sonu enflasyon tahinini baz alarak birtakım hesaplamalarda bulundu. 2023 enflasyonunun Merkez Bankası’nın tahmininde olduğu gibi yüzde 62 olarak gerçekleşmesi durumunda emeklilerin yüzde 35,25’lik zammı ceplerine koyacaklarını belirten uzmanlar, SSK emeklilerinin bu zam ile birlikte 10 bin 301 TL tutarında maaş alacaklarını ifade etti. Ayrıca bin 110 TL olarak ödenen bayram ikramiyelerinde de artışa gidileceğini belirten uzmanlar, ek olarak kademeli zam formülünü de masaya yatırdı.

KADEMELİ ZAM FORMÜLÜ GÜNDEMDE

Kulislerden gelen bilgilere göre yeni dönemde emekliler için kademeli zam formülü devrede olacak.  Bu formüle göre az maaş alan emekliye yüksek zam, çok maaş alan emekliye ise düşük zam verileceğini ifade eden uzmanlar, enflasyonun yanı sıra refah payının ve seyyanen zammında söz konusu olabileceğine dikkat çekti. Uzmanlara göre tüm bu değişkenlerin devreye girmesi durumunda 14 bin TL alan bir emekli yüzde 45’lik zam hesabına göre 20 bin 300 TL tutarında aylık ödeme alabilecek.

 

Editör: Uşak Son Dakika