Siz de bu yazımızda aradığınız soruya cevap bulabilir ve bu konu hakkında detaylı bir şekilde bilgiye sahip olabilirsiniz. 

Özellikle en düşük emekli aylığına yapılan artış sonrasında belirtilen zor olmadan emekli maaşının ham halini ifade etmek için kullanılan terimlerden biridir. Kök maaş hesaplaması yapılması için %25 zam sonrasında 6.300 TL olan kök aylığın 7.800 75 TL yani yalnızca 375 TL zam aldığını söylemek mümkün olacaktır. 

Kök Maaş Nedir? 

En düşük emekli aylığına yapılan artist sonrasını getirilen zamlar olmadan emekli maaşının ham halini ifade eden terimi kök maaş adı verilmektedir. Özellikle bu süreçlere göre emekli zammı sonrasında kök aylık 7.500 TL nin altında kalarak SSK ve bağ kur emeklileri de yine aynı maaşı almaya devam edecektir. 

Bu Maaşın Hesaplaması Nasıl Yapılır? 

Bu maaşın hesaplaması emekli aylıklarıyla ilgili maddede herhangi bir değişiklik yapılmadığı için kök aylığı 7.500 TL’nin altında kalan emeklilerin yine aynı maaşı almaya devam etmesiyle alakalıdır. Özellikle mart ayında en düşük yemekler ile 5.500 liradan 7.500 liraya çıkarılmış ve aynı zamanda çoğu emekli temmuzda yapılacak olan %25 lik artışın 7.500 TL’nin üzerine ekleneceğini belirtmiştir. 

Kim, Ne Kadar Aylık Alacak?

Tüm bu süreçlerde şu an yapılacak olan %25 lik zam ile birlikte kök aylıklara yapılmış sayılacak ve aynı zamanda bu süreçte %25 lik artış sonrası kök aylığı 7.500 TL’nin altında olan emekliler yine 7.500 TL’nin aylık almaya devam edecektir. Bu süreçte 6.300 TL kök aylığı olan bir emekli ise 7.875 TL yani yalnızca 375 tel zam alarak maaş almaya devam edecektir.

Aynı zamanda tüm bu süreçte en düşük memur emeklisi maaşı da %25 lik artışıyla birlikte 9.876 TL’ye çıkacaktır. Böylelikle kök aylık hesaplamasını yaparak ne kadar zam geldiği hakkında detaylı bir şekilde bilgiye sahip olabilir ve bu konu hakkında hesaplama yapabilirsiniz. 

Editör: Uşak Son Dakika