Son dönemlerde gündemden düşmeyen emeklilik düzenlemeleri milyonlarca kişi tarafından yakından takip edilirken geçtiğimiz hafta açıklanmış olan Orta Vadeli Program önemli bir gelişmeye işaret etti. 3 yıllık hedef ve politikaları içeren yeni program dahilinde emeklilik sisteminde değişikliğe gidileceği ve herkes için ikinci bir emekli maaşının söz konusu olacağı gözler önüne serildi.

2019 yılında gündeme getirilen Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi, o dönem içerisinde alınan birtakım kararlar sonucunda rafa kaldırılmıştı. Bir süredir gündemde olan ve şu an yürürlükte olan Bireysel Emeklilik Sistemi’nin daha geniş kapsamlısı olarak tanımlanan Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi, geçtiğimiz günlerde Orta Vadeli Program ile birlikte yeniden değerlendirilmeye başlandı. Hükümetin 3 yıllık hedef ve politikalarını içeren program dahilinde emeklilik sisteminde değişikliğe gideceği ve milyonlarca kişiye daha avantajlı bir emeklilik hakkının sunulacağı öğrenildi. Peki, Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi nasıl uygulanacak, kimler için geçerli olacak? İşte detaylar…

TAMAMLAYICI EMEKLİLİK SİSTEMİ’NDE KIDEM TAZMİNATI DETAYI

Geçtiğimiz hafta açıklanan Orta Vadeli Program, son günlerin en çok konuşulan konularından biri olmaya devam ediyor. Program kapsamında pek çok alanda düzenlemeye gidileceği öğrenilirken özellikle emeklilik sistemi adına radikal kararların hayata geçirileceği bildirildi.

Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi (TES) üzerine çalışmalarını tamamlamış olan yetkililer, yeni dönemde milyonları ilgilendiren uygulamaların söz konusu olacağına dikkat çekti. Şu an yürürlükte olan Bireysel Emeklilik Sistemi’nin yeni dönemde devlet katkısının yanı sıra işveren katkısı ile de TES’e dönüşeceğini belirten yetkililer, yeni sisteme ilişin detayları paylaştı.

Mevcut sistemde bir yılını tamamlamış olan her çalışan, çalıştığı her yıl için brüt maaşı üzerinden hesaplanan kıdem tazminatını almayı hak eder. Yeni sistemin hayata geçirilmesi durumunda ise kıdem tazminatına işveren ve devlet de katkı verecek, ilgili ücretler bir fonda toplanacak. TES dahilinde alınan kararlara göre çalışan kıdem tazminatını işten ayrılırken değil, emeklilik döneminde alacak. Ancak bu uygulamanın zorunlu tutulup tutulmayacağı, mevcut kıdem tazminatı uygulamasının yerini tutup tutmayacağı henüz net olarak bilinmiyor.

TES NE ZAMAN YÜRÜRLÜĞE GİRECEK?

Genel olarak sınırları belirlenmiş olan Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi’nin 2024 yılının son çeyreğinde hayata geçirilmesi planlanıyor.

Editör: Uşak Son Dakika