Seçim sonrasında yükseliş hızını artıran ve kısa süre içerisinde yeni rekorlara imza atan dolar kuru, diğer döviz kurlarını ve altın piyasasını da direkt olarak etkiledi. Bu süreçte birçok kişi TL cinsinden olan birikimlerini değerlendirmenin yollarını ararken gündelik hayatın ekonomik şartlarının ağırlaşmasından da şikayet etmeye başladı.

Kurlarda ve altın piyasasında gözlenen hareketliliğin can sıkıcı bir seviyeye gelmesi birçok kişiyi tedirgin etmeye devam ederken Merkez Bankası’nın son faiz artırımı kararı fiyatlarda bir nebze de olsa gerilemenin gözlenmesini sağladı. Düşüşün devam edip etmeyeceği merak konusu olurken Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş’ten şaşkınlık yaratan bir açıklama geldi. Mevcut durumu değerlendirirken ileri vadeli tahminlerini de sıralayan Memiş, dolar yatırımcılarını net bir dil ile uyardı.

ALTIN TAHMİNLERİNİ SIRALADI

Hükümet yetkilileri tarafından duyurulan Orta Vadeli Program üzerinden piyasalara yönelik birtakım değerlendirmelerde bulunan Uzman İslam Memiş, programda yer alan dolar tahminine dikkat çekti. 2024 yılı dolar beklentisinin 36 TL olarak açıklanmış olduğunu ifade eden Memiş, kendi analizlerine göre bu seviyenin aşılacağını düşündüğünü belirtti. 2024 yılında doların 40- 45 TL seviyelerinde olmasını beklediğini ifade eden Memiş, ayrıca altın ile ilgili de birtakım değerlendirmelerde bulundu.

Dolar kurunda gözlenecek olan yükselişin altın fiyatlarını direkt olarak etkileyeceğini belirten Uzman Memiş, bu süreçte ons altın tarafında bir yükseliş olmasa dahi dolara bağlı olarak gram altının 2 bin 360 TL’ye kadar yükseleceğini ileri sürdü. Ons altının 2 bin doların ardından 2 bin 160 dolar seviyesini hedefleyeceğini belirten Uzman Memiş, “Gram altın için 2 bin 500 TL seviyelerini telaffuz etmek gayet mümkün” ifadelerini kullandı.

DOLAR YATIRIMCILARI DİKKAT

Bu süreçte doların hızla yükselmesinden ötürü dolar yatırımcılarının sevindiğini henüz dolar satın almamış olan kişilerin ise alım fırsatlarını yakalamaya çalıştıkları görüldü. Konu ile ilgili tedirginlik veren bir açıklamada bulunan Uzman Memiş, doların bir yatırım aracı olmadığına dikkat çekti. Türk Lirası’nın karşısında dolar bazında birikim yapmanın bir miktar mantıklı olduğunu ifade eden Memiş, sözlerine şu şekilde devam etti: “Günün sonunda kaybeden siz olacaksınız. Burada altın almak istemeyenler, birikimini illa ki fiziksel bir para biriminde değerlendirmek isteyenler için doğru adres euro olmalı.”

 

Editör: Uşak Son Dakika