Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın emekli maaşlarında iyileştirmelere yönelik verdiği talimat sonrasında çalışmalar başladı. Öte yandan toplu sözleşme zammıyla birlikte memur emeklisinin maaşlarındaki yeni zam oranları da belli oldu.

Maaşlarına ara zam bekleyen milyonlarca SSK ve Bağ Kur emeklisi ise yeni bir ikramiye ile gündeme geldi. Türkiye Cumhuriyeti’nin 100’üncü yılına özel olarak 29 Ekim Cumhuriyet bayramı kapsamında emeklilere 5.000 TL ikramiye ödemesi yapılacağı iddia edildi.

29 EKİM’DE EMEKLİYE İKRAMİYE VERİLECEK Mİ?

Kısa süre önce sosyal medyada ve bazı haber platformlarında 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kapsamında emeklilere 5.000 TL ikramiye verileceğine dair iddialar gündeme geldi. Tam da ara zam beklentisinin olduğu dönemde ortaya atılan bu iddialar dikkat çekti.

Cumhuriyet Bayramı ikramiyesi adı altında 29 Ekim’de emeklilere 5 bin lira ödeme yapılacağı konuşuluyor. Ancak henüz ne yetkililerden ne de ilgili bakanlıklardan konuyla ilgili olarak resmi bir açıklama gelmedi. Birçok emeklinin beklentisi ise söz konusu ikramiyenin verilmesi yönünde.

EMEKLİ MAAŞ ZAMMI NE KADAR?

SSK ve Bağ Kur emeklilerinin maaşlarına önümüzdeki Ocak ayında yılın ikinci yarısında gerçekleşen TÜFE oranında zam yapılacak. Memur emeklilerine ise memurlarla beraber yüzde 15 artış ve enflasyon farkı yansıyacak. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB), yüzde 58 olan 2023 yılı sonu enflasyon tahminine göre, SSK ve Bağ Kur emeklisinin zammı yüzde 31,92’yi buluyor. Memur emeklilerin zammı ise yüzde 43,12’yi bulacak.

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI YÜKSELTİLECEK!

Emekli maaşları ile ilgili bir diğer önemli beklenti ise taban aylıkların da yükseltilmesi yönünde. Emekli maaşlarında yapılacak iyileştirme kapsamında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı Ekim ayında düzenlemeyi Meclis’e sunabilir. Şu an için 7.500 TL olan taban emekli maaşının yeni düzenleme sonrasında 10 bin TL’ye yükseltilmesi bekleniyor. Ekim ayından sonra detaylar netleşecek.  

Editör: Uşak Son Dakika