Türkiye’de erken emeklilik için birçok farklı hak bulunuyor. Özellikle bazı meslek grupları çeşitli risk faktörleri, zorluklar ve çalışma koşulları dikkate alınarak erken emeklilik kapsamında yer alıyor.

Zorlu sektörlerde çalışanların erken emekli olmasını sağlayan düzenlemeler devam ediyor. Bu kapsamda birçok meslek grubu yer alıyor. Daha önce 18 meslekten oluşan liste son düzenlemelerle beraber genişledi. Sayı böylece 45’e yükseldi. İlgili meslek gruplarında çalışanların belirli çalışma süresi ve prim ödeme şartlarını yerine getirerek normal yaş şartlarına uymadan emeklilik hakkı elde etmeleri sağlanmaktadır.

ERKEN EMEKLİLİK İÇİN GEREKEN ŞARTLAR NELER?

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından erken emeklilikle ilgili yeni düzenlemeler yapılmaya devam ediyor. Bu kapsamda erken emeklilik hakkı tanınan meslek gruplarının sayısı da arttı. 45 ayrı meslek grubu için ‘’yıpranma payı’’ olarak da belirtilen erken emeklilik imkanı bulunuyor. Prim gün sayısı maden işçileri için 1800, diğer iş kollarında ise 3600 olarak belirlendi. Bu tür prim ve hizmet yılı şartlarını sağlayanlar emekli olabilecek.

ERKEN EMEKLİ OLABİLECEK MESLEKLERİN SAYISI ARTTI!

Yapılan yeni düzenlemeler sayesinde erken emeklilik hakkının tanındığı meslek gruplarının sayısı arttı. Bu kapsamda erken emeklilik hakkı tanınan meslekler arasında kısaca şunlar yer alıyor:

- Demir ve çelik fabrikası çalışanları,

- Civa üretim işleri,

- Madencilik ve yeraltı,

- Asit üretim tesisleri,

- Sahil Güvenlik Komutanlığı personelleri,

- Radyoaktif işler,

- Emniyet çalışanları,

- TSK personelleri,

- Basın ve gazetecilik,

- İtfaiye ve yangın söndürme işleri,

- Ceza infaz kurumlarında çalışanlar,

- TBMM yasama organı üyeleri

- Kurşun ve arsenik işler,

- Su altında çalışmayı gerektiren işler,

- Diş hekimi,

- Eczacı,

- Cam fabrika ve atölyelerde çalışanlar,

- Termik santral işçileri,

- Topum sağlığı teknisyenleri,

- Kok fabrikasında çalışanlar,

- Tabip,

- Hemşire,

- Döküm fabrikası çalışanları,

- Pilotlar vb.

Editör: Uşak Son Dakika