Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından 2023 genel seçimleri öncesinde müjdesi verilen uygulamalardan biri de evlilik kredisi olmuştu. Kurulacak Aile ve Gençlik Bankası üzerinden faizsiz bir şekilde 150 bin TL’ye kadar evlilik kredisi uygun geri ödeme koşulları ile verilecek.

Seçim zaferi sonrasında AK Parti’nin seçim vaatleri de yeniden konuşulmaya başladı. Seçimlerin ardından hayata geçirilmesi beklenen birçok yeni proje üzerinde çalışmalar devam ediyor. Bunlar arasında evlilik kredisi ise en dikkat çeken konu başlıkları arasında yer alıyor.

FAİZSİZ 150 BİN TL EVLİLİK KREDİSİ DETAYLARI NELER?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, seçimlerden önce AK Parti Seçim Beyannamesi ve Milletvekili Aday Tanıtım Toplantısı kapsamında birçok önemli konuyu açıklamıştı. Bunlar arasında gençlere vergisiz telefon ve yeni evlenecek gençlere faizsiz kredi gibi konular ilk sırada yer alıyor.

Yeni evlilikleri teşvik etmek üzere, kurulacak Aile ve Gençlik Bankası üzerinden 2 yıl geri ödemesi ve 48 ay vadeli olarak 150.000 TL kredini faizsiz olarak verileceği duyurulmuştu. Aile ve Gençlik Bankası faaliyetleri arasında ayrıca çocukların eğitimi başta olmak üzere aile kurumunu korumaya yönelik çeşitli hizmetlerin yer alacağı ifade edildi.

EVLİLİK KREDİSİ BAŞVURULARI NE ZAMAN BAŞLIYOR?

Evlilik kredisi ile ilgili henüz net bir açıklama bulunmuyor. Vatandaşlardan da önemli bir karşılık bulan evlilik kredisinin biran önce hayata geçirilmesi konusunda beklentiler ise devam ediyor. Şu an için AK Parti seçim beyannamesinde yer alan konulardan üniversite öğrencileri için vergisiz telefon, ücretsiz 10 GB internet ve diğer birkaç konu gündeme geldi. Ancak evlilik kredisiyle ilgili bir çalışma henüz duyurulmadı.

EVLİLİK KREDİSİ BAŞVURU ŞARTLARI NELER?

Devlet tarafından faizsiz ve 2 yıl geri ödemesiz olarak 48 ay vadeyle verilecek evlilik kredisinde detaylar merak ediliyor. Söz konusu kredinin yeni evleneceklere verileceği duyurulmuştu. Ancak faizsiz kredinin şartları henüz netlik kazanmadı.  

Editör: Uşak Son Dakika