Emeklilik, işgücünün tükenmeye başladığı dönemler adına herkes tarafından kurulan hayallerin başında gelir. Bu kapsamda Sosyal Güvenlik Kurumu’nun belirlemiş olduğu yaş, sigortalılık süresi ve prim ödemelerinin tamamlanması gerekir. Ancak bu şartlar hiç çalışmamış veyahut da bir süredir çalışmayan ev hanımları için oldukça ağırdır.

Hayatlarını evlerine adayan ancak karşılığında ‘hak’ olarak bir emeklilik maaşı elde edemeyen milyonlarca ev hanımı, SGK’dan maaş alabilmenin yollarını arar. Bu kapsamda yeni dönemde özellikle ev hanımlarını ve çocuklu kadınları kapsayan yeni düzenlemelerin gündeme getirileceği belirtilirken yürürlükte olan mevcut sistem dahilinde de ev hanımları için emeklilik yolunun açık olduğu hatırlatıldı. Peki, ev hanımları nasıl emekli olabilir? Ev hanımları için emeklilik şartları nelerdir? İşte ayrıntılar…

ÇALIŞMAYAN EV HANIMLARI NASIL EMEKLİ OLABİLİR?

Çalışmayan ev hanımlarının emekli olabilmeleri için izlemeleri gereken yolların başında isteğe bağlı emeklilik sistemi gelir. Sigortalı olarak çalışmayan kadınlar, sigorta primlerini isteğe bağlı olarak ödeyerek emekliliklerine yatırımda bulunabilirler. Bunun için SGK Müdürlüklerine şahsen gidilmeli ve isteğe bağlı emeklilik için başvuru dilekçesi ibraz edilmelidir. Sigorta primlerinin ödenmesi neticesinde sigortalılık süresinin tamamlanması sağlanacak ve kişi 58- 60 yaşına geldiğinde SGK’dan emekli maaşı alabilecektir.

Kişinin yaşına ve diğer özelliklerine bağlı olarak emeklilik adına ek şartların sağlanması da istenebilir. Örneğin kadının resmi evliliğinde belirli bir yılı doldurmuş olması istenebilir. Ek olarak eşin sigorta durumu ve diğer sigortalılık detayları da göz önünde bulundurulabilir. Tüm bunların belirlenmesi adına SGK’ya şahsen müracaat edilmesi önemlidir.

ÇOCUK BAŞINA AYRICALIK TANIMLANIYOR

Sigorta primlerini isteğe bağlı olarak ödeyen ev hanımlarının çocukları var ise SGK tarafından borçlanma hakkı tanımlanıyor. Buna göre kadın sahip olduğu çocuk sayısına göre borçlanarak prim ödemesini toplu olarak gerçekleştirebiliyor. Bunun sonucunda da sigorta girişi çocuk başına 2 yıl toplamda ise 6 yıla kadar öne çekilebiliyor. Böylelikle ev hanımları için erken emekliliğin yolu açılmış oluyor.

Editör: Uşak Son Dakika