Merkez Bankası’nın politika faizinde artışa gitmesi ile birlikte bir nebze olsun gerileyen döviz kurları ve altın fiyatları, son dönemlerde yakından takip edilmeye başlandı. Gündelik hayatın ekonomik şartlarının ağırlaşmasına etki eden kurlarda ve altın fiyatlarında düşüşün devam edip etmeyeceği merak edilirken uzmanlar ekim ayında yeni rekorların gözlenebileceğine işaret etti.

Yakın vadede hem döviz kurlarında hem de altın piyasasında ani yükselişlerin gözleneceği konuşulurken bu süreçte hayat pahalılığından etkilenen başlıca gruplar arasında yer alan emekliler de bütçe hesabı yapmaya başladı. Temmuz ayında açıklanan yüzde 25’lik zam oranından memnun olmadıkları için hükümet yetkililerine ek zam talebinde bulunan emekliler için güncel olarak bir çalışma yürütüldüğü biliniyorken söz konusu çalışma sonuca bağlanana kadar emeklilerin bekledikleri destek bankalardan geldi.

SGK ile imzalanan maaş ödemeleri protokolü kapsamında hem kamu bankaları hem de özel bankalar emekliler için promosyon kampanyaları düzenlerlerken Akbank şaşkınlık yaratan tutarlar ile gündeme bomba gibi düştü. Kamu bankalarının azami olarak 5 bin TL olarak ödedikleri promosyon tutarlarında ciddi bir değişikliğe giden Akbank, ekim ayının sonuna kadar geçerliliğini koruyacak olan kampanyasının detaylarını paylaştı.

AKBANK’TAN 10 BİN TL’LİK REKOR PROMOSYON DUYURUSU

Kamu bankalarında 5 bin, özel bankaların birçoğunda ise 7 bin 500 TL ile sınırlandırılmış olan emekli promosyonu ödemelerine Akbank’tan müdahale geldi. Sektörün en güçlüleri arasında yer alan banka, emekli müşteri sayısını artırma hedefi yolunda önemli bir değişikliğe imza attı. Akbank’tan alınan resmi bilgilere göre 31 Ekim 2023 tarihine kadar maaş hesabını bankaya taşıyan ve ilgili hesabın en az 3 sene boyunca bankada kalacağını taahhüt eden tüm emeklilere, şu tutarlarda ödeme yapılacak:

- SGK maaş tutarı 0- 3.499 TL aralığında olanlara: 6.000 TL

- SGK maaş tutarı 3.500- 7.499 TL aralığında olanlara: 7.000 TL

- SGK maaş tutarı 7.500- 9.999 TL aralığında olanlara: 9.000 TL

- SGK maaş tutarı 10.000 TL ve üzeri olanlara: 10.000 TL

+2000 TL’LİK ÖDEME TALİMATI HEDİYESİ

SGK’dan en az 7.500 TL tutarında maaş ödemesi alan emeklileri ve diğer SGK hak sahiplerini kapsayan promosyon kampanyasının ardından bir açıklamada daha bulunan Akbank, fatura ödeme talimatı veren herkese talimat başına 400 TL, toplamda ise 2 bin TL tutarında chip para hediyesi tanımlayacağını bildirdi.

Editör: Uşak Son Dakika