Mayıs ayında düzenlenmiş olan seçimler öncesinde 18 TL seviyesinden işlem gören dolar kuru, seçimlerin sona ermesinin hemen ardından hızla yükselmeye başlamış ve 27 TL’ye kadar dayanarak rekor kırmıştı. Dolar kurunda gözlenen hızlı yükselişe bağlı olarak başta diğer döviz kurlarında ve altın fiyatlarında da tarihi seviyeler kayda geçmişti.

Doların 27 TL’yi euronun 30 TL’yi gram altının ise bin 700 TL’yi aşmış olduğu sürecin ardından Merkez Bankası tarafından açıklanan faiz artırımı kararı, fiyatların saatler içerisinde sert bir şekilde gerilemesine sebep oldu. Dolar kuru 25 TL seviyelerine euro kuru 28 TL seviyelerine ve gram altın 1620 TL seviyelerine kadar gerilerken son günlerde piyasalarda yeniden bir hareketlilik gözlenmeye başlandı.

Hem Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın hem de Amerika Merkez Bankası’nın faiz kararlarının gündemden düşmediği şu günlerde olası artışlara dikkat çeken Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, yatırımcıları ve potansiyel yatırımcıları yakından ilgilendiren bilgilendirmelerde bulundu.

HAFTA BAŞINA DİKKAT ÇEKTİ

Ekonomi piyasalarında yönelik yaptığı değerlendirmeler ve açıkladığı tutarlı tahminler ile son dönemlerin en çok konuşulan isimleri arasında yer alan Uzman İslam Memiş, son olarak faiz kararlarına dikkat çekti. Pazartesi günü itibari ile altın fiyatlarının ikiye katlanabileceğini ifade eden Memiş, FED’in gelecek ay son kez 25 baz puanlık artış kararını açıklayacağını ve 2023 yılını bu şekilde kapatacağını belirtti. 2024 yılı için ise ‘faiz indirimleri zor’ ifadelerini kullanan Memiş, altın yatırımcılarına önemli tavsiyelerde bulundu.

Eylül ayının altında alım için son fırsat ayı olduğunu belirten Uzman Memiş, sözlerine şu şekilde devam etti: “Alınan kararlar, eylül ayının altın adına son fırsat ayı olduğu düşüncemizi doğrular nitelikte. Ekim ayına girilmesi ile birlikte altın fiyatlarında ser bir tırmanış göreceğiz. Ons altında 2 bin dolar seviyesi test edilebilir ancak beklenen bu yükseliş ekim ayı başlamadan da kendini hissettirebilir.”

Gram altın tarafında ise FED kararlarına kadar bir baskılamanın söz konusu olduğunu kararların açıklanmasının ardından ise yukarı yönlü hareketlerin gözlendiğini ifade eden Memiş, ‘1.800’lü rakamları konuşmaya başlayacağız’ uyarısında bulundu.

21 EYLÜL DOLAR, EURO VE ALTIN FİYATLARI

21 Eylül 2023 Perşembe saat 09:40 itibari ile açıklanan dolar, euro ve gram altın fiyatları şu şekilde:

- Dolar: 27,0497 TL

- Euro: 28,8345 TL

- Gram altın: 1.675,72 TL

Editör: Uşak Son Dakika