Günden güne pahalılaşan hayat şartları sebebi ile maaşları doğrultusunda ay sonlarını getiremeyen milyonlarca tüketici, kredi kartlarına yöneldi. Bankaların sundukları kredi kartı hizmetlerinden yararlanarak temel ihtiyaçlarını ve diğer giderlerini karşılayan vatandaşlar bu esnada faizler ile de boğuşurken tüketicileri hayal kırıklığına uğratacak yeni bir gelişme yaşandı.

Son dönemlerde artan enflasyon ile başa çıkabilmek adına faiz artırımı kararlarının altlarına imza atan Merkez Bankası’nın bu ay için de yukarı yönlü bir faiz kararını duyuracağı tahmin edilmeye başlandı. Bu kapsamda kredi kartı kullanımlarına yönelik yeni kararların söz konusu olacağını ifade eden uzmanlar, detayları paylaştı.

BAKAN ŞİMŞEK SİNYALLERİNİ VERMİŞTİ

Orta Vadeli Program’ın açıklanmasının ardından yeni dönem hedef ve politikaları ile ilgili açıklamalarda bulunan Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, son olarak kredi kartı kullanımları ile ilgili de önemli bilgiler paylaşmıştı. Bakan Şimşek tarafından yapılan açıklamada kredi kartı harcamalarının taksitlendirilmesi ile ilgili birtakım düzenlemelerin yapılacağı bilgisine yer verilmişti.

Geçtiğimiz hafta katılmış olduğu bir yayında da kredi kartı kullanımları ile ilgili konuşan Bakan Şimşek, şu ifadeleri kullanmıştı: “1 Eylül tarihi itibari ile senelik kredi kartı üzerinden kredi hacmi yüzde 140 civarında artmıştı. Bu, enflasyonun iki katından da fazla. Bu kadar yüksek seyreden bir kredi hacmi ile enflasyonu ve cari açığı kontrol altına alamazsınız.”

EYLÜL AYI KARARI FAİZLERİ ETKİLEYECEK

Seçimlerin ardından arka arkaya faiz artırımı kararlarını açıklayan Merkez Bankası, son günlerde birçok kişi tarafından yakından takip edilmeye başlandı. 3 ay öncesine kadar yüzde 8,5 seviyesinde olan politika faizi son olarak yüzde 25’e kadar çıkarıldı. Bu değişim, kredi kartı işlemlerine uygulanan azami faiz oranında da değişikliğe gidilmesine sebebiyet verdi.

Politika faizinin artırılmasının ardından kredi kartı azami faiz oranı yüzde 1,36’dan yüzde 2,26’ye yükseltildi. Yarın gerçekleştirilecek olan Para Politikası Kurulu toplantısının ardından eylül ayı faiz kararı açıklanacak. Ekonomistler Merkez Bankası’nın bu ay için 500 baz puanlık artış kararı vereceğini tahmin ediyorlar. Beklentinin gerçekleşmesi durumunda kredi kartı faizleri yeniden güncellenecek. Ayrıca limitlerin düşürülmesi de söz konusu olabilecek.

Editör: Uşak Son Dakika