Siyasi gündemin oldukça yoğun olduğu şu günlerde yeni döneme ilişkin pek çok düzenleme ile ilgili de sık sık konuşulmaya başlandı. Emeklilik sistemi uygulamalarından sosyal yardım desteklerine kadar pek çok konu başlığı altında birtakım düzenlemelerin yapılacağından söz eden yetkililer, milyonlarca vatandaş tarafından yakın takip altına alındı. Son olarak dün düzenlenen Kabine Toplantısı sonrasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından verilen müjdeler, gündeme bomba gibi düştü.

AK Parti’nin cumhurbaşkanlığı ve 28’inci dönem milletvekilliği genel seçimlerinde oluşturmuş olduğu vaatler listesinde yer alan düzenlemelerin ne zaman hayata geçirileceği uzun süredir merak edilirken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dün milyonlara seslendi. Kabine Toplantısı sonrasında basın mensupları ile bir araya gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan, teknoloji desteğinden evlilik kredisine kadar pek çok yeni uygulama ile ilgili önemli bilgilendirmelerde bulundu.

Üniversiteli gençlere 5 bin 500 TL’ye kadar teknoloji yardımının yapılacağını müjdeleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, ilk kez evlenecek olan gençler için de evlilik kredisinin hayata geçirilecek olduğunu ifade etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarının ardından evlilik kredisi uygulamasına ilişkin detaylar merak konusu oldu.

150 BİN TL’YE KADAR FAİZSİZ EVLİLİK KREDİSİ HİZMETİ SUNULACAK

Beştepe’de toplanan kabineden çıkacak olan kararlar milyonlarca kişi tarafından merak edildi. Toplantı sonrasında görüşmeye ilişkin önemli bilgilendirmelerde bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bir süredir heyecan ile beklenen evlilik kredisi ile ilgili de detayları paylaştı. Karadeniz gazından elde edilecek olan kazancın Aile ve Gençlik Bankası’na aktarılacağını ve gençlere banka aracılığı ile evlilik desteğinin verileceğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, faizsiz desteğin üst limitini 150 bin TL, kullandırılacak olan azami vade sayısını ise 48 ay olarak açıkladı. Ayrıca kredi desteği dahilinde 24 ay geri ödemesiz dönemin de söz konusu olacağı belirtildi.

FAİZSİZ EVLİLİK KREDİSİ DESTEĞİ NE ZAMAN VERİLECEK?

150 bin TL üst limitli, 2 yıl geri ödemesiz evlilik kredisine yönelik başvuru şartları henüz belli olmadı. Uygulamanın ne zaman hayata geçirilecek olduğu ile ilgili de net bir bilgi paylaşılmadı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamasına göre yakın zaman içerisinde Aile ve Gençlik Bankası için Meclis’e kanun teklifi sunulacak. Teklifin kabul edilmesinin ardından da evlilik kredisi için başvuruların alınmaya başlanacağı tahmin ediliyor.

Editör: Uşak Son Dakika