İkinci el araba fiyatlarının sıfır araç fiyatlarını geçmesi sonrasında yasal düzenleme oluşturuldu. İkinci el araçlara indirim geliyor mu?

2023 yılının son çeyreğinde 2. el otoda rüzgar tersine dönmeye başladı. Birçok araçta 150.000 TL'ye varan indirimler görüldü. Yüksek satış adetlerine ulaşan araç satışlarında hız kesmeden ilerleme devam ediyor. Haziran ayı sonrasında başlayan düşüş, temmuz ayında da artarak sürdü. Ağustos ayı içerisinde de araç fiyatlarında düşüşler görülüyor.

Araç fiyatlarında düşüşün birçok nedeni bulunuyor. Bunlardan bir tanesi kredi konusunda insanların problem yaşaması. 2023 yılında krediye erişimde bazı güçlükler yaşanıyor. Alınan yeni kararlar sonrasında bankalar kredi taleplerine olumlu yanıt vermiyor.

Yönetmeliğin Etkisi Büyük

Temmuz ayında kapsamı genişleterek uzatılan 6+6 yönetmeliğinin yarattığı etki araç fiyatlarına da yansıtıldı. Son zamanlarda otomobil bir yatırım aracı olarak görülüyordu. Bu konunun yarattığı olumsuz etkiler nedeniyle Ticaret Bakanlığı bazı ek önlemler aldı. Önlemlerin sonrasında spekülatif fiyat talepleri durdu.

Alım Planları Ertelenmeye Başladı

İhtiyaç maksatlı otomobil alacak kişiler fiyatların geri çekilmeye başlaması sonrasında beklemeye başladı. Günümüzde hala otomobil fiyatlarının yüksek olması da sorunun ana kaynaklarından bir tanesi.

Büyük İndirim Geliyor

Ticaret Bakanlığının aldığı karar sonrasında spekülatif fiyat taleplerinin önüne geçildi. Yapılan denetimler ve piyasadaki talep düşüklüğü fiyatları ciddi şekilde etkiledi. Türkiye genelinde spekülatif fiyatlamalar da geri çekilme görülüyor.

En Çok Hangi Araçlar Satılıyor?

Hem ikinci el hem de sıfır araç piyasasında en çok tercih edilen otomobiller C Segment sedan araçlardır. Bu araçlar sağladığı fiyat avantajı ve sahip olduğu konfor sebebiyle vatandaşlar tarafından oldukça beğeniliyor.

İkinci el otomobil fiyatları, sıfır otomobil fiyatlarından direkt olarak etkiliyor. Ülkede düşük talebin de etkisiyle daha da düşük fiyatlar görebiliriz. İkinci el araç satış fiyatı türlü gerekçeler gösterilerek sıfır araç fiyatlarını geçmişti. İkinci el araç sitelerinde yer alan ilanlarda bu durumu gösteriyordu. Satıcılar araca yaptırdıkları çeşitli işlemler nedeniyle alıcıdan ekstra ücretler talep ediyordu.

Editör: Uşak Son Dakika