FED eylül ayı faiz kararını sabit bırakma yönünde verirken Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası ise politika faizini 500 baz puanlık artış ile yüzde 25’ten yüzde 30’a yükseltti. Merkez bankalarının açıklamalarının ardından gözler altın piyasasına çevrildi. Her faiz kararının ardından dalgalı grafikler sergileyen altın fiyatlarının akıbeti merak konusu oldu.

Altın fiyatlarının son dönemlerde baskılandığı konuşulurken özellikle gram altın yatırımcıları uzmanların yakın gelecek değerlendirmelerini ve öngörülerini yakın takip altına aldı. Bu noktada uzun süredir yorumları ile öne çıkan isimlerden birisi de Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş oldu. İsabetli tahminleri ve dikkat çeken uyarıları ile her gün gündeme damgasını vuran Uzman Memiş, son olarak altında fırsat kollayanlar için önemli bilgiler verdi.

MAKAS ARALIĞINA DİKKAT

Altında gelinen son noktayı değerlendiren Uzman Memiş, ons altın tarafında ekim ayında toparlanmanın devam edeceğini ve bin 950- bin 960 dolar seviyelerinin öne çıkacağını ifade etti. Şu an için gözlenen düşüşlerin kalıcı olmayacağını vurgulayan Uzman Memiş, ayrıca gram altında makas aralığına dikkat çekti.

Gram altında resmi kur ile çarpı piyasası arasında yaklaşık olarak 40 TL’lik bir makas aralığının söz konusu olduğunu ifade eden Uzman Memiş, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Resmi kur tarafına aldanıp alım yapmayanlar, ‘fiyat düşük’ diyenler serbest piyasalarda bin 710 TL seviyesinin altında bir gram altın yok. Farklılığı muhakkak göz önünde bulundurun.”

FIRSATLARA DİKKAT ÇEKTİ

Savaş dönemlerinde dahi birçok kişi tarafından güvenli bir yatırım aracı olarak değerlendiren altın ile ilgili değerlendirmelerine devam eden Uzman Memiş, YouTube kanalı üzerinden önemli açıklamalarda bulundu. Merkez Bankası’nın faiz kararı sonrasında altında gözlenen değişiklikleri ele alan Memiş, ayrıca alım fırsatları ile ilgili de konuştu.

Gram altının ekranlarda bin 677 TL’den fiyatlandırıldığını ifade eden Memiş, serbest piyasalarda ise bin 710- bin 715 TL aralığının geçerli olduğuna dikkat çekti. Gram altının bin 700- bin 720 TL bandında dalgalanmaya devam ettiğini belirten Uzman Memiş, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Bu baskılanma ve yatay seyir, gram altın alıcısını pozitif yönde destekliyor. Almak isteyenler, bu fırsatları kaçırmamalı. Yukarı yönlü hareketler yeniden devam edecek. Sene sonu için bin 800- bin 880 TL tahmininde bulunmuştum, burada bir değişiklik yok.”

Editör: Uşak Son Dakika