Seçim sonrasında hızla yükselerek 27 TL’ye kadar ulaşan ve aynı anda altın fiyatlarının da rekor kırmasına aracılık eden dolar kuru, Merkez Bankası’nın politika faizi kararlarının ardından ciddi oranda geriledi. 27 TL seviyelerinden 25 TL seviyelerine kadar gerileyen dolar kuruna bağlı olarak gram altın da 1700 TL’den 1640 TL seviyelerine çekilirken son dönemlerde gözlenen dalgalı hareketler birçok kişinin kafasını karıştırdı.

Piyasalarda yaşanan gelişmeler hem yatırımcılar hem de potansiyel yatırımcılar tarafından yakından takip edilirken Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş’ten şaşkınlık yaratan tahminler geldi. Tahminlerinde genel olarak yanılmadığını her defasında gözler önüne seren Memiş, özellikle altın ile ilgili beklentileri ile olay yarattı.

“DALGALANMALAR ALIM FIRSATI”

Haftalardır gözlenen dalgalı hareketleri ile dikkat çeken altın piyasası Uzman İslam Memiş tarafından değerlendirildi. Bu dalgalanmaların altın yatırımcıları tarafından ‘fırsat’ olarak değerlendirilmesi gerektiğini ifade eden Memiş, uygun fiyatlar ile portföylerin çeşitlendirilebileceğini belirtti. Ons altının şu an bin 921 dolar seviyelerinden işlem gördüğünü ve bin 930 dolar seviyesini test ettikten sonra geri çekildiğini belirten Uzman Memiş, teknik olarak bin 900- bin 930 dolar aralığının takip edilmeye devam edildiğini bildirdi. Ayrıca ons altında bir geri çekilmenin de söz konusu olabileceğini ifade eden Memiş, gram altın tarafında ise burada olduğu gibi ciddi bir düşüşün beklenmediğini belirtti.

“REKOR AYI”

Yaklaşan ekim ayı için “Rekor ayı” ifadesini kullanan Uzman İslam Memiş, yeni ay ile birlikte ons altın ve gram altında rekorların tazelenebileceğini belirtti. Ayrıca 2024 ve 2025 yılları için de birtakım tahminlerde bulunan Uzman Memiş, yeni yıl içerisinde gram altının 2 bin 500 TL ve üzeri tutarlara çıkabileceğini ifade etti. Memiş’in 2025 yılı gram altın tahmini ise 3 bin 500 TL ve üzeri olarak kayda geçti.

Editör: Uşak Son Dakika