Seçim sonrasında hızla yükselen dolar kuru euro ve sterlin kurlarının yanı sıra altın piyasasına da etki ederek rekor seviyelerin kayda geçmesine sebebiyet verdi. Dolara bağlı olarak yükselen fiyatlar yatırımcıların yüzlerini güldürürken borçluları ve hayat pahalılığından şikayetçi olanları büyük bir hayal kırıklığına uğrattı.

Merkez Bankası tarafından verilmiş olan faiz artırımı kararı ile birlikte gerileyen ancak sonrasında toparlanarak oklarını yeniden yukarı çeviren dolar kuru ve gram altın, kafaları karıştırdı. Yatırımcıların ve potansiyel yatırımcıların sorularına, Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş’ten yanıt geldi. Memiş, ellerinde dolar bulunduran o kişilere seslendi.

DOLAR YORUMU

YouTube kanalı üzerinden yeni bir video yayınlayarak ekonomi piyasaları ile ilgili görüşlerini paylaşan Uzman İslam Memiş, ilk olarak borsa hakkında konuştu. Seçimlerin tamamlamış ve siyasi istikrarın devamına karar verilmiş olmasına rağmen borsada 31 yabancı yatırımcının bulunduğunu belirten İslam Memiş, bu durumun kendisini endişelendirdiğine değindi.

Borsa değerlendirmesinin ardından dolar kurunu ele alan Memiş, euro/ dolar paritesinin 1.0932 seviyesinde olduğunu ifade etti. Elinde dolar bulunduran kişileri bir kez daha uyaran Memiş, şu an pariteye giriş yapmak için uygun zeminin oluştuğunu belirtti. Geçtiğimiz günlere göre paritede 2 puanlık bir artış olduğunu belirten Memiş, “Buradaki dengelenme çabasını gözlemeyi sürdüreceğim ama 1.10 seviyesinin altı benim için düşük olmaya devam edecek” ifadelerini kullandı.

GRAM ALTIN YORUMU

Ekranlarda gram altın için bin 667 TL seviyesinin öne çıktığını ifade eden Uzman Memiş, gram altında okların yukarı yönde olduğunu belirtti. Memiş, gram altın ile ilgili değerlendirmesine şu şekilde devam etti: “Serbest piyasaya odaklanmak zorundayız. Gram altın fiyatı 1.700- 1.710 TL aralığında şu an itibari ile. Bugün biraz daha toparlandı. Benim beklentim pozitif yönde devam ediyor.” Memiş, gram altında gözlenen toparlanmada ons altının etkili olduğunu da sözlerine ekledi.

Editör: Uşak Son Dakika