Zorlu ekonomik şartların devam ediyor olması, yükselen enflasyon sebebi ile temmuz ayı maaş zamları hızla eriyen tüketicileri köşeye sıkıştırmaya başladı. Ellerine geçen kazançlar ile ayın ortasını dahi göremeyen ve bu neden ile de nakit desteğine her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyan tüketiciler, bu süreçte bankaların kredi ürünlerini yakın takip altına aldı. Ancak Merkez Bankası’nın son faiz kararının ardından güncellenen kredi faizleri, birçok kişiyi hayal kırıklığına uğrattı.

Enflasyon ile mücadele kapsamında aylar boyunca politika faizini düşüren bazı aylarda ise sabit bırakmayı tercih eden Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası, son dönemlerde faiz artırımına gitmeye başladı. Son olarak geçtiğimiz hafta 500 baz puanlık artış kararı ile politika faizini yüzde 30 seviyesine yükselten Merkez Bankası, bankacılık sektöründe de hareketli günler yaşanmasına aracılık etti. İlgili kararın ardından kredi faizlerini güncelleyen bankalar, rekor açıklamaları ile şaşkınlık yarattı.

EYLÜL AYI KREDİ FAİZLERİ AÇIKLANDI

Merkez Bankası’nın yüzde 30’a ulaşan politika faizi kararının ardından bankacılık ürünlerinin içeriklerinde de ciddi değişiklikler gözlemlendi. Kredi kartı faizleri birçok bankada yüzde 4’ü aşarken son olarak kredi faizlerinde de değişikliğe gidilmiş olduğu öğrenildi. Hem özel bankalar hem de kamu bankaları ikinci bir karara kadar geçerli olacak olan güncel faiz oranlarını arka arkaya sıraladı. Yüzde 3,50’yi aşan faizler, nakde olan ihtiyaçlarını banka kredileri aracılığı ile gidermek isteyen tüketicileri hayal kırıklığına uğrattı.

50 BİN TL’LİK KREDİ İÇİN BANKA BANKA TAKSİT HESABI

Eylül ayı güncel faiz oranları neticesinde örnek maliyet tablolarını da yeniden düzenleyen bankalar, tüketiciler tarafından yakın takip altına alındı. Güncel tablolarda yer alan veriler şu şekilde sıralandı:

- Garanti BBVA 50 bin TL, 24 ay, yüzde 4,40 faiz: Aylık taksit 3.306,37 TL

- Denizbank 50 bin TL, 24 ay, yüzde 4,10 faiz: Aylık taksit 3.150,92 TL

- Yapı Kredi Bankası 50 bin TL, 24 ay, yüzde 3,59 faiz: Aylık taksit 2.894 TL

- Akbank 50 bin TL, 24 ay, yüzde 2,23 faiz: Aylık taksit 2.256 TL

- Türkiye İş Bankası 50 bin TL, 24 ay, yüzde 3,39 faiz: Aylık taksit 2.795,28 TL

Editör: Uşak Son Dakika