Kredi kartı kullanımı son dönemlerde yapılan incelemelerde rekor seviyeleri gösteriyor. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından açıklanan veriler bunu ortaya koyuyor. Geçtiğimiz ayın son haftasına yönelik açıklanan verilerde 603 milyar TL'yi aşan kredi kartı kullanımı olduğu fark edildi. Bu kullanıma ek 822 milyar TL ihtiyaç kredisi eşlik ediyordu.

Yapılan hesaplama doğrultusunda kredi kartı kullanımının ihtiyaç kredisi kullanımını kat kat aştığını gösteriyor. Peki bu kartları kimler, nasıl kullanıyor?

KREDİYE ALTERNATİF DEĞİL!

Kredi kartı kullanımı sırasında acil nakit ihtiyacının karşılanması daha çok cezbedici olabiliyor.  Her ne kadar krediye alternatif bir teklif olarak düşünülse de kart içerisinde kullanım oranı arttıkça kart limiti de eş oranda artış gösteriyor. Bu durum bütçe hesaplamasının farkında olmadan aşılmasına sebep olabiliyor. Peki bu durum nasıl engellenebilir?

Uzman isimler kredi kartı kullanıcıları için kritik detayları listeledi.

KART LİMİTİ ALDATMASIN!

Kredi kartı limitleri oluşturulurken kendi içinde gelirin 4 katına kadar yükselebiliyor. Fakat bu var olan kazancın kendisi olduğu anlamına gelmiyor. Kullanılan her bir tutar aslında borç olarak haneye yazılıyor. Kart limitim yeterli mantığı ile fütursuzca harcama yapmak ay sonunda kart borcunun katlanarak artmasına sebep olabiliyor. Burada gelir gider dengesinin doğru hesaplanması gerekiyor.

BORÇ ÖDEME SÜRELERİNE DİKKAT!

Kredi kartı kesim tarihleri borcun ödenmesi gereken gün olarak hesaplanıyor. Bu aralıkta ödeme yapılması gerekiyor. 10 günlük ödeme süresi içerisinde ödeme yapılmadığında faiz işlemeye başlıyor. Her gün başına işleyen faiz zamanla cebe sarıyor. Bu durum devam ettikçe yasal takip başlatılıyor.

ASGARİ TUTAR ÖDEME GİRDABINA KAPILMAYIN!

Tüketicinin en büyük hatası sadece asgari tutarı yatırmak. Her ay düzenli olarak asgari tutarı yatırmak ve bu düzeni aylarca devam ettirmek içerideki borcun katlanarak büyümesi anlamına geliyor. Bilinçli kart kullanıcısı olmak ve asgari tutar ödenmeye devam ettikçe gecikme faizi kapsamında ek bir ödeme alınacağını bilmek gerekiyor.

HER KART KULLANICISININ BİLMESİ GEREKENLER!

Kredi kartı kullanırken dikkat edilmesi gereken diğer önemli noktalar şunlardır:

●       Tasarrufu elden bırakmadan eski borcu ödemeden yeni borç yapmamak gerekiyor.

●       Kart borcunu kapatmak için Nakit Avans'tan yararlanarak yeni bir borç açma kısır döngüye sebep oluyor.

●       Taksitli Nakit Avans kullanımı zamanla aylık faiz oranı ile birlikte kullanılamayacak tutarın hesaba yansıtılmasına sebep oluyor.

●       O ay içerisinde ne kadar harcadığını bilmeden ekstreyi kontrol etmeyerek fütursuzca harcamak borç batağına sebep olabiliyor.

●       Kullanılmayan pasif kartların iptal edilmesi gerekiyor. İptal edilmeyen her kart banka tarafından olumsuz algılanıyor.