Aslında kredi kartı limitlerinin belirlenmesinde birden fazla unsur söz konusu kredi kartı limit belirlenirken kişinin ekonomik durumu büyük ölçüde dikkate alınıyor. Yani herkes istediği kadar limitle bir kredi kartı sahibi olamıyor. Bu sayede ödeyememe gibi durumların önüne geçilmesi amaçlanıyor.

Kredi Kartı Limitini Belirleyen Faktörler

Kredi kartı alışverişlerde büyük kolaylık sağlamakla beraber özellikle taksit imkânları sayesinde tüketiciler tarafından sıklıkla tercih ediliyor. Kredi kartına her gün sayısız insan başvuruyor ancak bu insanlardan sadece belirli bir sayıdakiler onaylanıyor. Çünkü kredi kartı limiti belirlenirken pek çok faktör merkez tarafından denetleniyor. Bunda kişinin maaşının ya da güvencesinin ne olduğu oldukça önem taşıyor. Elbette her bankanın kredi kartı verirken kendisine göre prosedürleri oluyor. Ancak genel anlamda kredi kartı almak isteyenler ekonomik anlamda bazı denetimlere tabi oluyor.

Kredi kartı onayı aldıktan sonra limitinin belirlenmesinde kişinin maaşı özellikle önemli bir rol oynuyor. Kredi kartının limiti verilecek ilk yıl açısından gelirinin maksimum iki katı olacak şekilde belirleniyor. İki yıl sonrasında ise yine eğer düzenli ödemeler söz konusu ise gelirinin dört katına kadar çıkarılabiliyor.

Kredi Kartı Limiti Nasıl Yükseltilir?

Kredi kartı şayet müşteri düzenli ödeme yapıyor ise belirli aralıklarla banka tarafından limitleri artırılır. Bununla beraber kredi kartı limitini artırmak isteyenler de belirli şartlar sağlandığı takdirde talepte bulunabilir. Kredi kartının limitini bireysel olarak artırmak için dikkat edilmesi gerekenlerin başında gelir durumunun iyileştiğinin ispat edilmesi geliyor. Gelir durumunun iyileştiği belge ile onaylanabilir.

Bununla beraber kredi kartı limiti artırmak adına kredi notunun da çok büyük etkisi bulunuyor. Kredi konutu artırmaya yönelik işlemler yapılarak bankadan tabir yerindeyse onay almış olursunuz. Kredi notunun yükseltilmesi için ise ödemelerin aksatılmadan düzenli bir şekilde yapılması öncelik olarak belirlenmiş durumda. Kartın aktif olması da bir başka etkendir. Bunu da ödeme talimatı vererek yapmak mümkündür. Elektrik, su, doğalgaz gibi ödeme talimatlarını vermek hem aktif olarak kartın kullanıldığını hem de ödemelerin zamanında yapıldığını gösteren olumlu bir durumdur.

Bankadan sürekli kredi kartı talebinde bulunmak da kredi notunun düşmesine neden olabilir. Mümkünse kullanılmayan kartlar kapatılmalı az sayıda ama aktif kartlarla işlemler yapılmalıdır. Ayrıca banka hesabına yüksek nakit giriş çıkışları yapmak da yine kredi notunu olumlu etkileyecek durumlardandır.

Editör: Uşak Son Dakika