Sigorta giriş tarihleri 8 Eylül 1999’dan önce olan milyonlar kişi, senelerce yaş kriterine takıldıkları için emeklilik başvurusunda bulunamadı. Uzunca bir süredir mağduriyetlerinin giderilmesi amacı ile yeni bir düzenlemenin yapılması gerektiğini savunan EYT’liler, geçtiğimiz yıl seslerini duyurabildi. Dönemin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’in önderliğinde yürütülen EYT düzenleme çalışmaları, Mart 2023 tarihinde Meclis’ten geçerek yürürlüğe girdi.

3 Mart 2023 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzası ile Resmi Gazete’de yayınlanarak milyonları sevince boğan EYT yasası, nisan ayı itibari ile meyvelerini vermeye başladı. Yasa kapsamında olup da emeklilik şartlarını sağlayan milyonlarca kişiye Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından emeklilik maaşı bağlandı. Ancak bu süreçte emeklilik dilekçelerini teslim etmiş olmalarına rağmen maaş alamayan birçok kişinin olduğu da öğrenildi. Yasanın çıktığı günden bu yana maaşlarının bağlanmasını bekleyen EYT’lileri ilgilendiren açıklama ise SGK uzmanlarından geldi. Uzmanlar, dilekçelerini teslim eden ancak 6 aydır maaşları bağlanmamış olan EYT’lileri uyardı.

O KİŞİLERİN BAŞVURULARI ONAYLANMADI

Sigorta giriş tarihleri 8 Eylül 1999 tarihinden önce olup da yasa içeriğinde belirtilmiş olan şartları sağladığını düşünen birçok kişi SGK’ya emeklilik başvurusunda bulundu. Mart ayında yaptıkları başvurular neticesinde emekli maaşlarının bağlanmasını bekleyen EYT’liler, 6 aylık süre içerisinde kendilerine herhangi bir geri dönüşün yapılmamış olduğunu belirterek isyan etti. Konu ile ilgili değerlendirmelerde bulunan uzmanlar, bu süreçte bir aksaklığın olabileceğini ifade etti.

Uzmanlara göre emeklilik dilekçesini veren ancak 6 aydır maaşları bağlanmayan birçok EYT’linin eksik primi bulunuyor. Yanı sıra tescil sorunları ve SGK’ya olan diğer borçlar da maaş bağlanmasına engel oluyor. Bu neden ile aylardır maaşları bağlanmamış olan o kişilerin Alo 170 numaralı hat üzerinden veyahut da bağlı bulundukları SGK Müdürlüklerine şahsen giderek hizmet dökümlerini kontrol ettirmeleri gerekiyor.

O KİŞİLER İÇİN GSS BORCU ENGEL

Genel Sağlık Sigortası prim borçlarına da değinen SGK uzmanları, SSK ve Emekli Sandığı kapsamında olan sigortalılara emekli aylığı bağlanmasında ilgili borçların göz ardı edildiğini ifade etti. Ancak Bağ- KUR’lular için aynı durumun söz konusu olmadığını vurgulayan uzmanlar, EYT’li Bağ- KUR’luların maaş alabilmeleri için GSS prim borçlarını sıfırlamaları gerektiğini belirtti.

Editör: Uşak Son Dakika