Memede ağrı hissi oluştuğu durumlarda yapılacak ilk iş Genel Cerrahi Polikliniğine gitmek olacaktır. Meme ağrısının neden olduğuna dair gerekli tanı ve teşhisin yapılması sağlanır. Böylelikle hasta muayene sonrasında en uygun tedaviye alınarak yaşamış olduğu ağrılı durumdan kurtulması sağlanmaya çalışılır.

Meme Ağrısı Nedir?

Memenin uç ve diğer bölgeleri kapsayacak şekilde yayılarak hissedilen sancılı bir durumdur. Bu tip bir ağrı şikayetleri içerisinde olan kişilerin altında yatan başka türden bir rahatsızlığa yakalanma durumları söz konusu olabilir. Bu nedenle meme ile ilgili ağrı şikayeti söz konusu olduğu anlarda kesinlikle ihmal edilmemesi gerekiyor. Uzman doktorun yapacak olduğu genel bir inceleme sonrasında teşhisi yapılmış olur.

Meme Ağrı Belirtileri Nelerdir?

Meme ağrı belirtileri çok kolay şekilde fark edilebilecek olduğunuz rahatsızlıkların başında yer alıyor. Meme ağrı belirtilerinin neler olduğu konusuna geldiğimiz zaman şu şekilde bir sıralama yapılması mümkündür;

●      Ağrının adet döngüsü içerisinde yaşanması

●      Her ay aynı ya da bir hafta öncesinde adet kanamaların başlaması

●      Meme bölgesinde doluluk ve gerginlik halinin hissedilmesi

●      Memelerde büyüme ve şişkinlik halinin görülmesi

Tüm bu belirtiler memedeki ağrıya işaret ederken, altında daha başka tetikleyen hastalıkların olup olmadığı konusunda mutlaka araştırılma yapılması gerekiyor.

 Meme Ağrı Tedavi

Kadınlarda görülebilen bir sağlık sorunu olarak meme ağrısı ön plana çıkıyor. Meme ağrı tedavisi için nasıl bir yol izlenecek olduğu da son zamanda merak edilen konuların başında bulunuyor. Bu tip ağrılar daha çok adet öncesi dönemde kendini göstermeye başlar. Adet dönemine bir hafta kala meme ağrısı daha da şiddetli hale dönmeye başlamış olur.

Meme ağrısı olduğu durumlarda memeye uygun sütyen tercih edilmesi ve E vitamin takviyesi son derece önemli olacaktır. Meme ağrı durumlarında, ağrının neden olmasını sağlayan durumlara göre tedavi şeklinin belirlenmesi gerekiyor. Eğer ki ağrı alınan antibiyotiklerden kaynaklıysa ona göre tedavi uygulanır.

Editör: Uşak Son Dakika