MKK nedir? Merkezi Kayıt Kuruluşu, sermaye piyasası araçlarının kontrolünü elinde bulundurur. Belirli hesaplarda sermaye piyasası araçlarının kaydedildiği ve bunlar üzerinde bulunan hakların izlendiği merkezdir. MKK Sermaye Piyasası Kurulu tarafından kaydileştirilmesine karar verilmiş kuruluş olarak faaliyetlerini sürdürür. MKK sicil no ise belirli durumlarda işletme sahiplerinden istenen belgelerden bir tanesidir. Merkezi Kayıt Kuruluşu, veri saklama ve depolama hizmetlerinin yanında işletmelere sistem ve yazılımlarla çeşitli teknoloji hizmetleri de sunuyor.

MKK Ne İş Yapar?

MKK, borsada işlem sonrası kurumlara destek verir. Merkezi Saklama Kuruluşu, menkul kıymetlerin takas sistemlerini yürütür. Ayrıca menkul kıymetlerin ilk kayıt işlemleri ile hesapların kontrol altında tutulmasına yardımcı olur.

MKK Sicil Numarası Ne İşe Yarar?

Kuruluş üyelerine veri depolama, saklama ve raporlama kurumsal yönetim ve yatırımcı hizmetlerini verebiliyor. Bununla beraber araştırma geliştirme merkezi kimliği ile kendi iç kaynaklarıyla teknoloji desteği sunuyor.

MKK Sicil No Nasıl Alınır?

Merkezi Kayıt Kuruluşu yatırımcılar için bir sicil numarası oluşturmuştur. Yatırımcının sistemde kayıtlı olan cep telefonlarına SMS veya e- posta adreslerine bilgilerini gönderir. Ayrıca üyeler gerekli bilgileri 444 0 655 numaralı Alo MKK Yatırımcı Çağrı Merkezinden alabilir. Yatırımcılar, üyelikleri sonrasında çağrı merkezi üzerinden şifre bilgilerini değiştirebilir. Şifrenin unutulması ya da bloke olması halinde yine çağrı merkezinden destek alabilirsiniz.

MKK Üyelik İptali Nasıl Yapılır?

Merkezi Saklama Kuruluşu kapsamındaki üyeliğinizi iptal etmek isterseniz doğrudan MKK’nin ilgili birimlerine konuyu iletebilirsiniz. Üyelik iptalinin bildirilmesi ise yazılı olarak tamamlanmalıdır.

MKK Yönetim Kurulu tarafından incelenen üyelik iptal istekleri sonrasında süreç tamamlanır. Kuruluş kapsamında belirlenen şartlara göre üyelik iptali gerçekleştirmek isteyen kullanıcıların dikkate almaları gereken belirli durumları bulunur. İhraç sisteminden yararlananların MKK nezdinde kayıtlı olarak izlenen sermaye piyasası araçlarını bulundurmaması gerekir. Yatırım kuruluşları için belirlenmiş olan üyelik iptali şartı ise kurum bünyesinde bakiyeli hesap bulundurulmamasıdır.

Editör: Uşak Son Dakika