Ek MTV Silme İşlemleri

Ülkemizde yaşanan deprem sonrasında açıklanan torba yasasında bir defa olmak üzere yıl içine 2 kez ödenecek olan MTV onaylanarak yasalaştı. Ek MTV 2023 adına uygulanan MTV kadar olacaktır. Bunun için ilk taksit Ağustos aynın sonuna kadar ve ikinci taksit ise Kasım ayının sonuna kadar ödenecektir. Deprem bölgesinde deprem tarihinde kayıtlı olan araçların sahipleri ile depremden dolayı yıkılan ya da ağır veya orta hasarlı durumda olan binaların sahipleri ve deprem nedeni ile eşi ya da birinci derece hısımlarından birini kaybeden kişiler ek MTV ödemeyecekler. Ek MTV silme işlemleri şunlardır;

  • Tüm işlemler sırası ile tamamlayarak ek MTV silme işlemleri gerçekleşebilir.
  • İnteraktif vergi dairesine e- devlet şifresi girilmeli,
  • İnteraktif Vergi Dairesi arama bölümüne Genel Amaçlı Dilekçe yazılarak tıklanmalı,
  • Tüm vergi daireleri seçilmeli ve bu kısımdan plakanın ili tıklanmalı,
  • Plakanın bağlı olduğu vergi dairesi seçilmeli,
  • xx yyy zz plakalı araçtan dolayı daireye kayıtlı olup plakanın Ek MTV tahakkuk ettirildi. Deprem bölgesinde ikamet ediyor olunmasından dolayı mağdur durumdadır. Bu neden ile Ek MTV’nin silinmesi istenmektedir. Gereğinin yapılması arz edilir.
  • Ekranda çıkan bölüme telefon numarası yazılmalı ve gelen şifre ekrana yazılarak kaydet kısmına tıklanmalı,

Yukarıda yer alan işlemlerin sırasıyla eksiksiz bir şekilde yazılması halinde talep alınarak en kısa sürede yapılan değerlendirme sonrası geri dönüş yapılacaktır. Deprem bölgesinde yaşayanlar için tanına bu hak sayesinde Motorlu Taşıt Vergisi ödeme olanağına sahip olacaklardır. Pek çok kişiyi yakından ilgilendiren ek silme işlemlerinin doğru bir şekilde yapılması halinde ilk taksitin Ağustos ayı sonunda yapılması gerekmektedir. Bunun sonunda da ikinci taksit Kasım ayının sonuna kadar yapılması gerektiği konusunda uyarılar yapıldı. İşlemler yapıldıktan sonra kaydedilmeyen başvurular kabul edilmeyecek.

Editör: Uşak Son Dakika