11 Eylül 2023 Pazartesi günü ülke genelinde eğitim ve öğretim faaliyetleri başladı. 2023- 2024 eğitim ve öğretim yılına 20 milyon 481 bin öğrenci ve 1 milyon 178 bin öğretmenin başlamış olduğunu ifade eden Milli Eğitim Bakanlığı’nın ardından uzmanlar devreye girdi.

Mevsim geçişinde olduğumuz şu günlerde hava sıcaklıklarının gerilediğini belirten uzmanlar, bunun ile birlikte bazı hastalıkların da ortaya çıkmaya başladığını ifade etti. Okulların açılması ile birlikte hastalıkların hızla yayılacağına dikkat çeken uzmanlar, önemli uyarılarda bulundu.

O HASTALIKLARA DİKKAT ÇEKTİ

Okulların açılması ile birlikte hastalık mevsiminin de başlamış olduğunu belirten Türkiye Solunum Araştırmaları Derneği (TÜSAD) Çocuk Göğüs Hastalıkları Koordinasyon Kurulu Başkanı Prof. Dr. Ayşe Tana, kovid, grip ve kızamık vakalarına dikkat çekti. Tana, konu ile ilgili olarak şunları söyledi: “Okulların açılmasıyla da kızamık olgularında daha da artış gözleneceği öngörülüyor. Bu artışın nedeni, kızamık aşısı yaptırılmayan ya da eksik olan çocuklar.” Kızamıktan korunmak için kızamık aşılarının tamamlanması gerektiğini ifade eden Tana, ayrıca okullarda hijyen kurallarına da uyulması gerektiğini belirtti.

“ÖZELLİKLE KIZ ÇOCUKLARI”

Okullarda olası hastalıklardan korunabilmek adına sınıfların sık sık havalandırılması gerektiğini ifade eden uzmanlar, tuvaletlerde ve diğer alanlarda hijyen kurallarına uyulması gerektiğini vurguladı. Konu ile ilgili olarak değerlendirmelerde bulunan Çam ve Sakura Şehir Hastanesi Çocuk Cerrahisi Op. Dr. Mehmet Çakmak, şu an polikliniklerde kabızlık şikayetinin hızla artığına dikkat çekti. Ayrıca idrar yolu enfeksiyonu semptomlarının da sıklık ile gözlendiğini ifade eden Çakmak, sözlerine şu şekilde devam etti: “Bu çocukların yüzde 90’ından fazlasının okul tuvaletlerini kullanmadığını görüyoruz. Okulların açılması ile birlikte vakalar da artıyor. Çocuklar tuvaletlerin çok kötü olduğunu, sabun olmadığını, kapıların kapanmadığını, kapansa bile diğer arkadaşların rahatsız ettiğini söylüyorlar. Okul tuvaletini kullanan bazı çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu görüyoruz. Özellikle kız çocuklarında idrar yolu enfeksiyonu sıklığı artıyor.”

Editör: Uşak Son Dakika