Perinatoloji Bölümü Nedir?

Genellikle anne olmak tüm kadınların en büyük istekleri arasında yer almaktadır. Son derece özel ve anlamlı olan anne olmak için gebelik sürecinde bazı zorluklar olurken anne adayları için risk taşıması mümkün olmaktadır. Perinatoloji bölümü anne ve bebek sağlığını koruyan çok önemli bir tıp dalı olmaktadır. Gebelik sürecinde olan riskleri değerlendiren ve her türlü önlemlerin alınmasını sağlayan perinatologlar yüksek oranda risk taşıyan gebeliklerde özel bakım sağlarlar. Bu bölüm yüksek tansiyon, diyabet, erken doğum riski, çoklu gebelik ile bebek gelişimi sorunları gibi durumları yakından takip eder. Gerektiği zamanlarda sorunlara müdahale ederler. Özellikle gebelik sürecinin sağlıklı bir şekilde tamamlanması adına perinatolojinin önemi çok fazladır. Kısacası perinatoloji doğum öncesi ile doğum sonrasında anne ve bebek sağlığı durumlarını yakından takip ederek inceleyen bir tıp dalı olarak çok önemli bir yere sahiptir.

Perinatolog Kimlere Denir?

Anne adaylarının bilmesi gereken detaylardan biri olan perinatoloji bölümü bebeklerin sağlıklarının doğum öncesi ve sonrasında takip edilmesini sağlamaktadır. Perinatolog ise tıp eğitimlerini tamamlamış ve daha sora jinekoloji alanında uzman olmuş hekimlere denilir. Bu alanda özel eğitim almış olan perinatologlar hamilelik sürecinde yer alan anne ve bebeklerin olası risklerini değerlendirirler. Yapılan değerlendirme sonrasında gerektiği hallerde tüm önlemler alınmaktadır. Bunların yanı sıra yüksek risk taşıyan gebeliklerde uzman olmuş hekimler olarak anne adaylarına ve bebeklere özel bakım sunarlar.

Perinatoloji Bölümün Baktığı Hastalıklar

Anne ve bebek sağlığına önemli bir yere sahip olan perinatoloji bölümüün baktığı hastalıklar şunlardır;

  • Yüksek tansiyon ve preeklampsi
  • Diyabet ve gebelik
  • Erken doğum riski
  • İkiz ve üçüz gebelikler
  • Bebek gelişim problemleri

Yukarıda yer alan sorunlar ve hastalıklar sonrası hastalarda gerekmesi halinde tedaviye başlanarak müdahale edilmektedir. Perinatoloji gebelik sürecinin en sağlıklı bir şekilde tamamlanmasını sağlayacaktır.

Editör: Uşak Son Dakika