Pek çok kişinin kilo vermek ve daha fit kalma istedikleri yaz aylarında farklı diyet programlarını tercih ediyorlar.

Pesketaryen Diyet Nedir?

Yaz ayarını gelişi ile birçok diyet programları uygulanırken çok fazla konuşulan ve popüler bir hal alan pesketaryen diyet yöntemi ilk sırada yer alıyor. Temelinde bitki olan gıdaların yanında süt, bal, yumurta gibi ürünler ile balık ve deniz mahsullerini tüketildiği beslenme şeklidir. Kırmızı ve beyaz etin tüketilmediği diyet yönteminde istenilen kiloya ulaşmak mümkün olabilir. Bu diyette büyükbaş hayvanlar olan dana ile kuzu eti ve kümes hayvanları olan tavuk, hindi ile bıldırcın etleri tüketilmez. Midye, kalamar gibi balık ve deniz ürünleri tüketilmektedir. Süt ve süt ürünleri ile yumurta, bal gibi hayvanlar tarafından üretilen ürünler, kuru fasulye, nohut, mercimek gibi kuru baklagiller, ceviz, fındık, badem, meyve, sebze e tahıllar tüketilmektedir.

Pesketaryen Diyetin Faydaları

Son zamanların diyet programı olan pesketaryen diyetin faydaları içinde ilk olarak balık ve yumurta tüketilmesi sonucunda omega 3 ile fosfordan zengin beslenme sağlanır. Bu sayede kalp- damar sağlığı ve kan kan basıncı olan tansiyon korunmuş olmaktadır. Süt ve süt ürünleri tüketimi kalsiyum bakımından zengin beslenmeyi sağlamasından dolayı güçlü bir iskelet sistemine sahip olunacaktır. Bunların yanı sıra kefir ve prebiyotik yoğurt tüketimi immün sistemi güçlendirmektedir. Aynı zamanda metabolizmanın hızlanmasına yardımcı olmaktadır.

Peketaryen Diyetle Kilo Verilir Mi?

Pek çok kişinin merak ettiği asıl konu pesketaryen diyet ile kilo vermek mümkün olup olmadığıdır. Yeterli oranda ve dengeli olarak beslenmeye uygun şekilde yapılması halinde ağırlık kaybı sağlayacaktır. Kırmızı et ve beyaz et tüketilmediği için protein yeterli oranda alınmaz ise tokluk sağlanamaz. Bu durum kişilerin çabuk acıkmasına neden olacaktır. Erken acıkma daha çok karbonhidrat alınmasına neden olur. Bu sayede fazla karbonhidrat bel çevresinin yağlanmasına yol açar. Öğünlerin yağ, lif ve karbonhidrat içeri doğru ayarlanması istenilen kiloyu vermeye yardımcı olur.

Editör: Uşak Son Dakika