Tırnaklarda Beyaz Leke Nasıl Olur?

Her zaman tırnakların bakımlı ve beyaz görünmesi fiziksel olmasının yanı sıra sağlık bakımından önemlidir. Fakat zaman içinde tırnaklarda oluşan beyaz lekeler hem fiziksel hem de sağlık yönünden dikkat edilmesi gereken konular arasında yer alır. Tırnaktaki beyaz lekelenmeler genellikle uzun beyaz dalgalanmalar biçimde ve birden daha fazla tırnakta görünmesi protein ile diğer besin maddelerinin eksikliğinden meydana gelebilir. Ayrıca böbrek ya da karaciğer rahatsızlıklarından dolayı da ortaya çıkabilir.

Kısa beyaz ve yatay çizgiler daha çok darbe sonucu oluşurken sert cisimlere tırnaklarla müdahale edilmemesi halinde zaman içinde yok olur. Tırnaklarda ortaya çıka beyaz lekelerin tırnak kökünden uç kısımlarına kadar geniş alana yayılmaları arsenik zehirlenmeleri, selenyum, magnezyum, kalsiyum, çinko ve bunlar gibi minerallerin eksik olmasında dolayı oluşur. Bu durum karşısında kesinlikle kan değerlendirilmesi yapılmalıdır. Bu tarz lekeler tiroit hormonlarının düzensiz çalışması, kansızlık, keratin yetersizliği ile bazı ilaçların yan etkisin nedeni ile ortaya çıkar.

Tırnaklarda Oluşan Beyaz Lekelerin Yok Edilmesi

Genellikle uzun süreli olan tırnaklardaki beyaz lekeler ciddiye alınmalı ve zaman kaybetmeden dermatoloji uzmanına gidilmesi gerekir. Ojeler tırnaklarda hava sirkülasyonunu engelleyerek dolaşım bozukluğu ile beraber beyaz leke oluşmasına yol açabilir. Ojeler uzun süre tırnaklarda tutulmamalı ve gliserinli sağlıklı temizleyiciler kullanılmalıdır. Böylece tırnakların nefes alması sağlanır. Bunların yanı sıra protein eksikliği nedeni ile oluşan beyaz lekeler protein içeren yiyeceklerin tüketilmesi ile çözüm elde edilebilir.

Tırnakların üzerinde meydana gelen beyaz lekeler özellikle ayak tırnaklarında mantar hastalığı oluşumuna neden olabilir. Bazı cilt hastalıklarında da lökonişi adı verilen beyaz lekeler görülmektedir. Tırnaklarda oluşan beyaz lekelerin daha fazla ilerlememesi bakımından cilt doktoru tarafından tedavinin en erken şekilde başlatılması gerekir. Lekelerin durumları ve oluşumlarına göre en doğru tedavi yöntemi uygulanacaktır.

Editör: Uşak Son Dakika