İçten yanmalı motorlara sahip olan araç modellerinin üretim süreçlerine etki eden çip krizinin devam ediyor olması, tüketicilerin elektrikli otomobil piyasasına yönelmesine yol açtı. Yanı sıra yükselen fiyatları ve artan akaryakıt fiyatlarını da göz önünde bulunduran tüketiciler, elektrikli otomobillerin uzun vadede çok daha karlı bir yatırım aracı olduklarına kanaat getirmeye başladı.

Ülkemizde ve diğer dünya ülkelerinde elektrikli otomobil pazarı günden güne genişlemeye devam ederken tüketicileri şaşkına çeviren bir gelişme yaşandı. Son dönemlerin en popüler elektrikli otomobillerinden olan Dacia Spring’in ikizi ortaya çıktı. Nimma Nano BOX’ın dünyanın en uygun elektrikli otomobili olacağı kayda geçti.

ÇİNLİLERDEN KOPYA ARAÇ

Elektrikli otomobillerin yakından takip edildiği şu günlerde şaşkınlık yaratan bir gelişme yaşandı. Romen Dacia’nın en çok tercih edilen modelleri arasında yer alan yüzde 100 elektrikli Spring’in kayıp ikizi resmen ortaya çıktı. Çinlilerin Dacia Spring’den esinlendikleri Nimma Nano BOX hem görüntüsü hem de teknik özellikleri ile Spring’in ikizi olduğunu düşündürdü.

Çin merkezli Dongfeng markasının bir alt markası olarak hizmet veren Nimma, satın aldığı lisans hakları sayesinde otomobil üretimine başladı. Şu an için yalnızca Çin pazarında faaliyet gösteren firma Nano BOX için 10 bin dolardan daha ucuz bir satış fiyatı belirledi. Böylelikle bu model, dünyanın en ucuz elektrikli otomobil modeli olarak kayda geçti.

NIMMA NANA BOX’IN FİYATI

Dacia Spring’e göre 30 kilometre daha fazla menzile sahip olan Nimma Nano BOX’ın diğer özellikleri Spring ile hemen hemen aynı. Şu an Çin’de en çok tercih edilenler arasında yer alan otomobil, 2024 yılı itibari ile hem Avrupa’da hem de Türkiye’de satışa sunulacak. Dacia Spring’in güncel satış fiyatı 969 bin TL olarak açıklandı. Nimma Nano BOX için ise gelecek dönem için ek yüzde 10’luk vergi ile 1 milyon TL civarında bir satış fiyatının söz konusu olacağı tahmin ediliyor.

Editör: Uşak Son Dakika