Senelerdir yürürlükte olan ve vatandaşları tasarrufa teşvik ederek ikinci bir emeklilik maaşı almalarını sağlayan Bireysel Emeklilik Sistemi, gelecek dönem değişiklikleri ile gündeme geldi. Geçtiğimiz hafta açıklanan Orta Vadeli Program’da yer alan Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi’nin Bireysel Emeklilik Sistemi’nin yerini alacağı kesinleşirken ‘TES’ kısaltması ile duyurulan yeni sistemin ayrıntıları merak edildi.

İlk olarak dönemin Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından gündeme getirilen şimdi ise Orta Vadeli Program kapsamına alınan Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi, Takvim Gazetesi Ekonomi Müdürü Faruk Erdem tarafından değerlendirildi. A Haber canlı yayınında konu ile ilgili konuşan Erdem, TES’in içeriğine ilişkin bilgilendirmelerde bulundu.

TES GEREKLİ

TES’e benzer uygulamaların farklı ülkelerde de olduğunu belirten Takvim Gazetesi Ekonomi Müdürü Faruk Erdem, burada ikinci bir emeklilikten bahsedildiğini ifade etti. Mevcut sisteme 45 yaşın altında olan çalışanların dahil olabildiğini ve çalışanların maaşlarından yüzde 3’lük bir kesintinin yapıldığını ifade eden Erdem, şu an isteyenlerin 2- 3 ay sonra sistemden çıkabileceklerini belirtti. İkinci emekliliğin gerekli olduğunu ifade eden Erdem, sözlerine şu şekilde devam etti: “Sizin çalışırken bir yaşan standardınız var, belirli bir maaşınız var. Bu hem kamu hem de özel sektör için böyle ama emekli olduğunuz zaman hem maaşınız düşüyor hem de dolayısı ile yaşam standardınız ve gelir seviyeniz. Dolayısı ile bu, standardı ve gelir seviyesini koruyacak bir sistem yani ikinci bir emeklilik maaşı sistemi.”

TES’TE YAŞ KRİTERİ

Şu an çalışanların maaşlarından kesilen yüzde 3’lük kısma ek olarak devlet katkısının da olduğunu ifade eden Erdem, yeni sistemde tüm bunların yanı sıra işveren katkısının da söz konusu olacağını belirtti. Erdem’e göre kişinin sigortalılık süresi kaç yıl olur ise olsun TES kapsamında 56 yaşında emekli olabilecek. İsteyen sistem üzerinden toplu olarak para çekebilecek isteyen ise SGK maaşı gibi aydan aya ödeme alabilecek. Ancak Erdem’e göre yaş kriteri ilerleyen süreçlerde değişiklik gösterebilir.

Editör: Uşak Son Dakika