AK Parti’nin seçim döneminde sık sık gündeme getirdiği erken emeklilik, emeklilik fırsatı, devlet desteği ile emeklilik gibi konu başlıkları, seçimin tamamlanmasının ardından yüksek ses ile konuşulmaya başlandı. Yeni dönemde köklü bir emeklilik reformuna imza atılacağını açıklayan yetkililer, söz konusu emeklilik düzenlemelerinin özellikle ev kadınları ile Bağ- KUR’luları kapsayacağını belirtti.

Hükümetin emeklilik düzenlemelerine yönelik çalışmaları yakından takip edilmeye devam edilirken Meclis’in açılmasına saatler kala konu ile ilişkili yeni gelişmeler yaşandı. Meclis’e gelerek yasalaşacağı tahmin edilen düzenlemelere ilişkin ayrıntıları paylaşan A Haber, önemli bilgilendirmelerde bulundu.

BAĞ- KUR’LULAR İÇİN ERKEN EMEKLİLİK

Meclis’in açılması ile birlikte masaya yatırılacağı tahmin edilen ilk düzenlemeler arasında Bağ- KUR’luların emeklilik şartları yer alacak. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan’ın da daha önce aktarmış olduğu gibi yaklaşık olarak 1 milyon küçük esnafı ve çiftçiyi kapsayacak olan düzenleme dahilinde Bağ- KUR’luların prim şartı 9 bin günden 7 bin 200 güne düşürülecek. Söz konusu düzenlemenin ise 10 ve altında çalışanı bulunan işletmeler için geçerli olacağı tahmin ediliyor.

EV KADINLARINA PRİM DESTEKLİ EMEKLİLİK FIRSATI

Meclis’in açılması ile birlikte gündeme gelecek olan diğer bir emeklilik düzenlemesi ise ev kadınlarını kapsayacak. Edinilen bilgilere göre ev kadınlarına isteğe bağlı sigorta primleri için devlet tarafından 3’te 1’lik destek verilecek. Böylelikle şu an için her ay en az 4 bin 292 TL 52 kuruş isteğe bağlı prim ödemesi yapmak zorunda olan ev kadınları, yalnızca 2 bin 861 TL’lik prim ile emeklilerine yatırım yapabilecek. Ayrıca ev kadınlarının isteğe bağlı sigorta sistemi kapsamında 5 bin 400 günlük prim şartını sağlamaları istenecek.

Diğer bir düzenlemeye göre ise emeklilik yaşı kadınlarda çocuk sayısına göre esnetilecek. Ağır işlerde uygulanan yıpranma payının çocuklu kadınlar için de geçerli olacağı tahmin ediliyor. Düzenleme detaylarının ekim ayı içerisinde açıklanması bekleniyor.

 

Editör: Uşak Son Dakika