Ülke içi tarımsal faaliyetlerin desteklenmesi amacı ile çok çeşitli kategoriler altında çiftçilere nakdi yardımlarda bulunan Tarım ve Orman Bakanlığı, yeni bir karar ile gündeme geldi. 2023 Yılında Yapılacak Tarımsal Desteklemeler ve 2024 Yılında Uygulanacak Tohum Kullanım Desteğine İlişkin Cumhurbaşkanı Kararı’nın Resmi Gazete’de yayımlanması ile birlikte güncel destek tutarları duyuruldu.

“Türkiye Tarım Havzaları Üretim ve Destekleme Modeli” başlıkları program kapsamında yeni yılda çiftçilere ödenecek olan gübre ve mazot destekleri arka arkaya sıralandı. Bu kapsamda gübre desteğinde herhangi bir artışa gidilmediği görülürken mazot desteğinde ürün bazlı değişikliklerin yapıldığı kayda geçti. Peki, 2024 mazot desteği ne kadar oldu? İşte ayrıntılar…

MAZOT DESTEKLERİNDE DEĞİŞİKLİK YAPILDI

Resmi Gazete’de yayımlanmış olan yeni karara göre bazı ürünlere yapılan mazot desteklerinde artışa gidildi. Bazıları için ise herhangi bir değişikliğin söz konusu olmadığı görüldü. Yeni dönem dekar başı mazot destekleri şu şekilde sıralandı:

- Arpa, buğday, tritikale, yulaf ve çavdar için: 75 TL’den 103 TL’ye yükseltildi.

- Fındık için: 62 TL’den 86 TL’ye yükseltildi.

- Yaş çay, zeytin ve kuru soğan için: 63 TL’den 86 TL’ye yükseltildi.

- Şeker pancarı için: 62 TL’den 86 TL’ye yükseltildi.

- Mercimek, nohut ve kuru fasulye için: 75 TL’den 103 TL’ye yükseltildi.

- Aspir için: 76 TL’den 103 TL’ye yükseltildi.

- Kütlü pamuk için: 250 TL’den 345 TL’ye yükseltildi.

- Soya ve patates için: 125 TL’den 172 TL’ye yükseltildi.

- Yağlık ayçiçeği için: 88 TL’den 121 TL’ye yükseltildi.

- Kolza için: 88 TL’den 121 TL’ye yükseltildi.

- Nadas için: 38 TL’den 40 TL’ye yükseltildi.

- Diğer ürünler için: 62 TL’den 86 TL’ye yükseltildi.

GÜBRE DESTEĞİ 21 TL’DE KALDI

2023 yılı ürünleri için 2024 yılı içerisinde çiftçiye yapılacak olan destek ödemelerine ilişkin verilen kararda gübre desteklerinde herhangi bir değişikliğe gidilmemiş olduğu görüldü. Buna göre çiftçilere yulaf, tritikale, çavdar ve buğday için dekar başına 46 TL, çeltik ve diğer ürünler için ise dekar başında 21 TL tutarında ödeme yapılmaya devam edilecek.

Editör: Uşak Son Dakika