Sıfır kilometre araç piyasasında hem üretim hem de maliyet adına yaşanan olumsuz gelişmeler küresel çapta yakından takip edilmeye devam edilirken son dönemlerde elektrikli otomobillere yönelik ilginin de artmaya başlamış olduğu öğrenildi. İçten yanmalı motorlara sahip olan araç modellerinin fiyatlarına yansıyan yüksek oranlı zamların yanı sıra akaryakıt ürünlerinin fiyatlarında da rekor seviyelerin gözlenmesi, birçok tüketiciyi elektrikli otomobil piyasasına yönlendirdi. Bu durum ülkemizde de yaygın olarak görülmeye başlanırken araç tutkunlarını heyecanlandıran yeni bir gelişme yaşandı.

Bir süredir otomobil sektöründe göze çarpan yenilikleri ile adından söz ettirmeye devam eden Çinli otomobil devi BYD, geçtiğimiz aylarda piyasası hareketlendiren bir gelişme ile gündeme gelmişti. Edinilen bilgilere göre BYD firması senenin son çeyreğinde Türkiye pazarına giriş yapacaktı. Bir süredir BYD’nin konu ile ilgili resmi bir açıklama yapması beklenirken yeni bilgiler gelmeye başladı. Firmanın Türkiye operasyonu için tarih verildi.

TARİH BELLİ OLDU

Son dönemlerde araçlarının tasarımları, teknik özellikleri ve diğer hizmetleri ile otomobil piyasasının yükselen isimleri arasında yer almayı başaran Çinli BYD, yeni bir gelişme ile gündeme geldi. Edinilen bilgilere göre firma Türkiye operasyonunu 29 Eylül 2023 tarihinde gerçekleştireceği lansmandan sonra başlatacak. Firmanın, Lexus ve Toyota’yı da bünyesinde bulunduran ALJ Türkiye’nin distribütörlüğünde pazara giriş yapması beklenirken Emre Özpeynirci’ye göre BYD’nin Türkiye Genel Müdürlü İsmail Ergün olacak.

BYD TÜRKİYE PAZARINA HANGİ ARACI İLE GİRİŞ YAPACAK?

2023 yılının ilk yarısında Tesla’yı dahi geride bırakarak en çok elektrikli otomobil satışı gerçekleştiren firma olarak kayda geçen BYD’nin Türkiye pazarına hangi araç ile giriş yapacağı merak konusu oldu. Edinilen bilgilere göre senenin ilk 6 ayında 1,2 milyon kadar elektrikli araç satışı gerçekleştiren BYD, Türkiye pazarına C- SUV sınıfındaki 420 km menzilli Atto 3 ile giriş yapacak. Bu tahminin gerçekleşip gerçekleşmeyeceği merak edilirken BYD’nin konu ile ilgili açıklama yapması bekleniyor.

Editör: Uşak Son Dakika