Son yıllarda küresel çapta yaşanan olumsuz gelişmelerden en çok etkilenen sektörler arasında yer alan otomotiv sektörü, ülkemizde de ciddi sıkıntılar ile karşı karşıya kaldı. Pandemi döneminde başlamış olan çip krizi sebebi ile sıfır kilometre araçların üretim süreçleri zora düşerken bu durum otomobil fiyatlarının kısa süre içerisinde katlanmasına sebebiyet verdi. Ek olarak dolar kurunda gözlenen yukarı yönlü ataklar, benzinli ve dizel araçların üretim süreçlerine yönelik verilen kararlar, ülkemizde uygulanan vergiler ve daha pek çok parametre de fiyatların tarihi seviyelere ulaşmasına yol açtı.

Otomotiv sektörünü direkt olarak etkileyen tüm bu gelişmelerin ardından sektörde son dönemlerin en büyük durgunluğu gözlenmeye başlandı. Bütçeleri karşılığında satın alabilecek sıfır araç bulamayan tüketiciler bayilerin önlerinden dahi geçemeyecek duruma gelirlerken sektör çalışanları da bu durumdan şikayet etmeye başladı.

Yaşanan tüm olumsuzlukların ardından bir liste ile gündeme gelen Otomotiv Distribütörleri ve Mobilite Derneği (ODMD), Türkiye’de en çok tercih edilen SUV araç modellerini paylaştı. Listenin zirvesinde yer alan o model, kimseyi şaşırtmadı.

1 YILDA ZİRVEYE YERLEŞTİ

Otomotiv Distribütörleri ve Mobilite Derneği tarafından yürütülen çalışmanın sonuçları kamuoyu ile paylaşıldı. SUV modellerin satış rakamları üzerine yürütülen çalışmaya göre Fiat’ın Egea Cross modeli 2023 yılında 25 bin 523 adet satıldı. Böylelikle listenin zirvesine yerleşen Fiat, geçtiğimiz yıl aynı listenin ikinci sırasında yer alıyordu.

EN ÇOK TERCİH EDİLEN SUV ARAÇLAR

ODMD tarafından yayınlanmış olan listeye göre 2023 yılının en çok tercih edilen SUV otomobilleri ve şimdiye kadar gerçekleşmiş olan satış sayıları şu şekilde:

- Dacia Duster: 17 bin 796 adet

- Peugeot 3008: 13 bin 595 adet

- Volkswagen T- Roc: 13 bin 136 adet

- Hyundai Bayon: 11 bin 838 adet

- Opel Mokka: 11 bin 212 adet

Editör: Uşak Son Dakika