Uyku felci tedavisi için neler yapılması gerektiğini yazımızda öğrenebilirsiniz. 

Özellikle uyku felci birçok farklı nedenlere bağlı olmakla birlikte bu genellikle insanlar doğaüstü açıklamalara yöneltmeler de aslında geceleri uykunun 4 aşamasından geçerken rem aşamasında beynimiz muhtemelen rüyalara göre hareket edip kendimize zarar vermemizi önlemek için kasları felç eder. Özellikle bu durumda beynin duyusal kısmı rem aşamasından erken çıkarak kendisini uyanık hisseder. Beynin alt kısmı ise hala uyur durumdadır ve kaslarınızı felç etmek için uyaranlar göndermeye devam eder. 

Uyku Felci Nasıl Tedavi Edilir? 

Özellikle doktorlar uyku yapısının parçalanması durumunda ve uykusuz kalındığında uyku felcinin geçirme olasılığının daha yüksek olduğunu vurgulamıştır. Aynı zamanda bazı hastalar sırtüstü yaptıklarında bu durumu yaşadıklarını söylüyor ancak bu konuda belirli bir açıklama bulunmamaktadır. 

özellikle bu durumun tedavisiyle ilgili meditasyon terapisi kullanılabilir ve bu noktada hastanın yatağa girme konusundaki endişesini azaltmak için eğitimler verilebilir. Aynı zamanda serotonin geri alım ilaçlara hastalara verilebilir. Böylelikle uyku felci tedavisi birbirinden farklı yöntemlerle uygulanabilir ve buna bağlı olarak korkuya neden olan faktörler büyük ölçüde azaltılabilir. 

Kültüre Bağlı Olarak Artırılan Korku 

Özellikle uyku felcinin ortaya çıkış biçiminde kültürel bir uçurumun olduğu fark edilmiş ve mısırlıların Danimarka’dan daha yüksek uyku felci geçirme olasılığının olduğu saptanmıştır. Özellikle bu süreçlerde doğaüstü korkusunun olması insanların uyku felcinden daha fazla korkmasına neden olurken bu kaygı zihinde yerel gerek olgunun gerçekleşme olasılığını daha da çok arttırmaktadır. 

Aynı zamanda kaygılı ve stresli durumlar yaşadığınızda uyku yapınız daha parçalı hale geleceği için bu süreçlerde uyku felci geçirme olasılığı daha da yüksek olacaktır. Herhangi bir korku nedeniyle aşırı uyarılma ve beynin korku merkezlerinin aşırı tetikte olması bu tarz durumların gerçekleşme olasılığını ve sıklığını daha da çok arttırmaktadır. 

Editör: Uşak Son Dakika