A, B, AB ve 0 kan gruplarının hangi hastalıklara yatkın olduklarını biliyor musunuz? Dört temel kan grubu bulunur. Bu gruplar pozitif ve negatif olarak kendi içlerinde ayrılır. Kan grubunuz hangi hastalık risklerine açık olduğunuzu da gösteriyor.

0 Kan Grubu Özellikleri

Sivrisinekler özellikle 0 kan grubuna sahip insanları çok fazla ısırır. Sivrisinekler sıtma gibi hastalıklara neden olabilir. 0 kan grubuna sahip insanlar yine de sıtmaya karşı bağışıklıdır. Sıtma hastalığına neden olan RIFIN proteini, 0 kan tipi hücrelere kolayca bağlanmamaktadır.

Yapılan göre 0 kan grubu kadınların FSH düzeyleri son derece yüksektir. Bu hormonun yüksek olması anlamına geliyor. Bu sorun yumurtalık rezervinin azalması demektir. Genç yaşlarda büyük bir etkisi olmasa da yaş ilerledikçe 0 kan grubu kadınların gebe kalma ihtimali düşüktür.

A Kan Grubu Özellikleri

A kan grubu ile mide kanseri arasında direkt bir ilişki bulunmasa da kişilerin mide kanserine yakalanma oranı son derece yüksektir. Araştırmaya göre A kan grubuna sahip kişilerin, 0 kan grubu kişilere göre kansere yakalanma oranı daha fazladır.

B Kan Grubu Özellikleri

Araştırmaya göre 0 kan grubu insanlar dışındaki tüm kan grupları pankreas kanserine daha yatkın durumda bulunuyor. B kan grubuna ait insanların ise durumu biraz daha riskli oluyor. B kan grubu insanların pankreas kanserine yakalanma ihtimali daha yüksektir.

AB Kan Grubu Özellikleri

Araştırmada kan grupları ile bilişsel sorunlar arasındaki ilişki inceleme altına alındı. AB kan grubuna ait kişilerin, diğer kan grubu kişilere göre bilişsel sorunlara daha yatkın olduğu görüldü.

Negatif Kan Grubu Özellikleri

A, B, AB ve 0 kan gruplarıyla beraber Rh olarak tanımlanan negatif ve pozitif kan grubu türleri de bulunuyor. Araştırmalara göre negatif kan grubu insanların, panik bozukluk, antisosyal kişilik bozukluğuna yatkın olduğu görüldü.

Hastalık riskleri taşıyan kan grupları başta olmak üzere pek çok konuda hayatımızı etkileyen kan grupları hakkındaki bilgileri sizlerle bir araya getirdik.

Editör: Uşak Son Dakika