Eylül ayının son haftalarında faiz kararlarını açıklayan merkez bankaları, gözlerin altın fiyatlarına çevrilmesine yol açtı. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası bu ay için 500 baz puanlık artışa giderken Amerika Merkez Bankası ise faizi sabit bırakma kararı aldı. Bu kararların altın fiyatlarında nasıl değişikliklere sebep olabileceği, yatırımcılar tarafından merak edildi.

Seçim öncesinde bin 400 TL seviyelerinden işlem gören gram altın seçimin hemen arından yükselişe geçen dolar kurunun etkisi ile bin 700 TL seviyesini aştı. Faiz kararları ile birlikte bin 640 TL seviyesine kadar gerileyen gram altında dalgalı grafikler gözlenmeye devam ederken ekonomi uzmanları güncel tahminlerini paylaştı.

A Haber canlı yayınında ekonomi gündemini değerlendiren Altın ve Para Piyasaları Uzmanları Şirin Sarı ile İslam Memiş, tahminleri ile yatırımcıların dikkatlerini çekti. Peki, altında yükseliş sürecek mi? Gram altın kaç TL olacak? İşte güncel uzman tahminlerine dair detaylar…

“3- 4 AYDIR UYUYOR”

A Haber canlı yayınında ekonomi gündemini değerlendiren Altın ve Para Piyasaları Uzmanı Şirin Sarı, altın piyasası ile ilgili şaşırtan bir tespitte bulundu. Altının yaz mevsiminde 3- 4 ay boyunca uyuduğunu belirten Sarı, “Bir miktar global tarafta da ons altının düşmesi, gram altının daha dengeli yatay seyirde kalmasını sağladı” ifadelerini kullandı. Şu an için hem doların hem de ons altının etkisi ile gram altının bin 600- bin 700 TL aralığında kaldığını ifade eden Sarı, altında pozitif beklentinin devam ettiğini belirtti.

SENE SONU TAHMİNİ DEĞİŞMEDİ

A Haber canlı yayınında konuşan bir diğer isim olan Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, altının geçtiğimiz haftadan bu yana baskı altında olduğunu ifade etti. Ons altında bin 900 dolar olan destek seviyesinin aşağı yönde kırıldığını ifade eden Memiş, gram altının bin 700 TL’nin altına sarkmadığını vurguladı.

Altında baskı durumunun kalıcı olmayacağını ifade eden Uzman Memiş, yükseliş trendinin devam edeceğini belirtti. Baskı süreçlerinin altında alım fırsatı olarak değerlendirilmesi gerektiğini belirten Memiş, sene sonu tahminini ise bin 800- bin 880 TL olarak açıkladı. Memiş’in 2024 yılı gram altın tahmini ise 2 bin 500 TL olarak kayda geçti.

 

Editör: Uşak Son Dakika