Çocukluk dönemi başta olmak üzere tüm dönemlerde herkesin başına gelebilecek olan yanık durumu, ciddi yararlara sebep olabilir. Kol, bacak, yüz ve vücudun diğer yerlerinde oluşan yanık izleri ise birçok kişiyi fiziksel görünümü açısından rahatsız ederek birtakım özgüven problemlerine yol açabilir.

Yanık izinin büyük ya da küçük olması bazı kişiler için önemli değildir. Ancak bazı kişiler vücutlarında taşıdıkları izler ile olayın üzerinden seneler geçmiş olsa dahi barışamayabilirler. Bu bir yerden sonra bir takıntı durumuna dönüşerek kişinin psikolojisini olumsuz etkileyebilir. Olayın büyüklüğüne bağlı olarak bazı travmaların tetiklenmesine de sebep olabilir.

Yanıklar için yürütülen tedaviler çoğu zaman henüz gelişmiş olan yanık durumları üzerinde etkilidir. Senelerdir var olan yanık izleri için ise farklı yöntemlere başvurulur. Bu noktada Suna Dumankaya tarafından reçete edilmiş olan ve pek çok kişinin de övgü ile bahsettiği yanık kürü, alternatif çözüm yöntemleri arasında öne çıkmaktadır. Peki, yanık izlerini geçiren o kürün içerisinde neler var?

YANIK MASKESİ İÇİN GEREKEN MALZEMELER NELERDİR?

Ülkemizin değerli kozmetologları arasında yer alan ve hazırladığı kürler ile birçok kişinin sorununun çözülmesine aracılık eden Suna Dumankaya, yanık izleri için de bir kür geliştirmiştir. Doğal karışımları ile ünlenen Dumankaya’nın yanık izlerini yok eden kürünün içerisinde şu malzemeler bulunur:

- 1 çay kaşığı limon suyu, 1 tatlı kaşığı aloe vera suyu, 1 tatlı kaşığı havuç suyu, 1 tatlı kaşığı zeytinyağı.

YANIK MASKESİ NASIL UYGULANMALIDIR?

Yukarıda belirtilmiş olan malzemelerin hepsini bir kaseye dökün ve iyice karıştırın. Elde etmiş olduğunuz yağ karışımını yanık izinizin bulunduğu bölge sürün. Yanık izi yeni ise dokuya zarar vermemeye özen gösterin. Yanık kürünü 1 hafta boyunca her gün 1 kere olacak şekilde düzenli olarak uygulayın. Aloe veranın hücre yenileyici etkisi ve diğer yağların iyileştirici gücü ile yanık izinizden kısa süre içerisinde kurtulduğunuza şahitlik edeceksiniz.

Editör: Uşak Son Dakika