Teknoloji dünyasının önde gelen analiz firmalarından Counterpoint Research son araştırmasının sonuçlarını duyurdu. Teknoloji meraklılarının yakından takip ettiği akıllı telefon piyasası çip kriziyle sarsılırken, markaların satış rakamları merak konusu olmuştu. Counterpoint Research ekibi, 2022 yılında en çok satan telefonları açıkladı.

Çip krizinin etkisini yitirmesiyle birlikte akıllı telefon pazarı yeniden hareketlendi. Kaliforniya merkezli teknoloji devi Apple, akıllı telefon piyasasında önemli bir konuma sahip. Counterpoint Research araştırmasına göre Apple iPhone modeliyle yine adından söz ettirmeyi başardı.

DÜNYA ÇAPINDA EN ÇOK SATAN TELEFONLAR

Dünyanın dört bir yanında yüksek satış rakamlarına ulaşan Apple şirketi 2022 yılında da zirvedeki yerini korudu. Counterpoint Research tarafından paylaşılan araştırma sonuçlarına göre iPhone serisi listenin üst sırasında yer aldı. Listeye göre 2021 yılında piyasaya sürülen iPhone 13, toplam satışların yüzde 5’i ve tüm iPhone satışlarının yüzde 28’i ile zirvenin sahibi oldu.

Ülkemizde de çok satan modellerden biri olan iPhone 13’ün hemen ardından yine Apple ailesinden telefonlar sıralandı. İkinci sırada yüzde 2.6 oranlar iPhone 13 Pro Max ve yüzde 1.7 oranla iPhone 14 Pro Max yer aldı. Akıllı telefon pazarında Apple şirketinin en büyük rakibi Samsung ise Galaxy A13 modeliyle listedeki yerini aldı.

EN ÇOK SATAN TELEFON MODELLERİ

Güney Koreli teknoloji devi Samsung, birçok Apple ve Android rakibini geride bırakarak Galaxy A13 modeliyle öne çıktı. Uygun fiyatlı modeller arasında satılan bu telefon yüzde 1.6 satış oranıyla listenin dördüncü sırasına yerleşti. Analiz şirketi Counterpoint Research’ün araştırmasına göre 2022’nin en çok satan akıllı telefon modelleri şu şekilde sıralandı:

1.    iPhone 13

2.    iPhone 13 Pro Max

3.    iPhone 14 Pro Max

4.    Galaxy A13

5.    iPhone 13 Pro

6.    iPhone 12

7.    iPhone 13

8.    iPhone 14 Pro

9.    iPhone SE 2022

10.   Galaxy A03

Editör: Uşak Son Dakika