AK Parti’nin seçim beyannamesinde dikkat çeken konular arasında üniversite öğrencilerine vergisiz telefon düzenlemesi ilk sırada yer alıyordu. Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından müjde verilmişti. Konunun detayları da ortaya çıktı.

ÖTV’siz telefon fiyatları şu an için neredeyse satış fiyatının yarısına kadar düşüyor. Üniversite öğrencilerini kapsaması beklenen düzenleme kapsamında Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu ise üst limit detayını duyurmuştu.

VERGİSİZ TELEFONDA YENİ DETAY!

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, ÖTV’siz ve KDV’siz cep telefonlarının nasıl alınacağına dair detayları paylaştı. Bu kapsamda ÖTV ve KDV’siz cep telefonundan, üniversite öğrencilerinin tamamının gelirlerine bakılmaksızın yararlanacağı ifade edildi.

Yüksekokul ve açıköğretimde okuyanlar da dahil olmak üzere 7 milyon öğrencinin bu haktan bir defaya mahsus olmak üzere yararlanabileceklerini ifade etti. Aylık 10 GB bedava internet konusuna da değinen Bakan Uraloğlu, hangi telefon modellerinin de bu kapsamda vergisiz olarak satın alınabileceği hakkında detayları paylaştı.

HANGİ TELEFON MODELLERİ VERGİSİZ ALINABİLECEK?

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, vergisiz telefon alımlarında tüm marka ve modellerin geçerli olmayacağını ifade etti. Türkiye’de üretilen telefonları kapsayacağı ve bunlar için bir üst sınır oluşturulacağını da aktardır.

Türkiye’de üretilen telefonlara bakıldığında ise Samsung, General Motor listede yer alıyor. Ancak Apple ve Huawei gibi telefon markaları bu kapsamda yer almıyor. 10 GB bedava internet için 3 operatörden tekliflerini aldıklarını ifade eden Bakan Uraloğlu, kamuya maliyetinin ise yıllık birkaç milyar TL olacağını aktardı.

SATIN ALACAK KİŞİNİ HATTIYLA UYUMLU OLACAK!

Vergisiz telefon düzenlemesine yönelik önemli detayları aktaran Bakan Uraloğlu, kişinin hattıyla telefonunun mutlaka belli süre uyumlu olması gerekecek. Bu kapsamda en az 2 yıl başkası kullanamayacak. Başkasına da satılamayacak. Bunun takibinin ise BTK aracılığıyla yapılacağı aktarılıyor. Sadece Türkiye’de üretilen marka ve modeller ile belirli bir üst sınıra göre tüm öğrenciler vergisiz telefon alabilecek.

Editör: Uşak Son Dakika