Sosyal medyanın hayatımıza girmesiyle beraber ortay acıkan stalk, gizlice takip etmek anlamındadır. Stalk yapan kişiler ilgilendiği insanın neler yaptığını, nelerden hoşlandığını, hangi uygulamaları kullandığını inceler. Bu eylemi yapmaya stalklamak adı verilir. Bu olayı sürekli olarak yapan kişilere ise stalker denilir.

Sosyal medyanın, hayatımızda olmasıyla beraber stalk kelimesi de sıklıkla kullanılmaya başlandı. Eski zamanlarda insanların sosyal medya ile tanışma araçlarından biri olan Facebook'ta stalk eylemi çok fazla yapılıyordu. Günümüzde ise bu eylem daha çok Instagram üzerinden gerçekleştiriliyor. Her kesimden insana hitap eden uygulama üzerinden milyonlarca kişiye ulaşabilirsiniz. Ünlüler tarafından da sıklıkla kullanılan sosyal medya platformu bu eylemi yapmak için sıklıkla tercih ediliyor.

Sosyal Medyada Stalklandığını Nasıl Anlayabilirsin?

Stalk işini sürekli olarak yapan ve bu işte çok başarılı olan insanlar iz bırakmadan faaliyetlerine devam ediyor. Diğer kullanıcıların anlayamayacağı bir şekilde insanları stalklayabiliyor. Stalk gerçekleştiren bazı insanlarsa o esnada yaptığı küçük hatalarla kendilerini ele verebiliyor. Paylaşmış olduğunuz eski fotoğraflarınızın beğenilmesi, size gönderilen ve anında geri çekilen takip isteklerine bu eylemi yapanların sıklıkla tercih ettiği yöntemlerden bir tanesidir

Genel olarak profil fotoğrafı bile olmayan kullanıcılar tüm eylemlerinize göz atar.  Peki, stalk takıntısından kurtulmak için ne yapmanız gerekir?

1- Stalk Yaptığınız Kişiyi Silin

Stalk yapacağınız kişiyi sosyal medya üzerinden silerek ilk adımı atabilirsiniz. Böylece merak duygunuzun önüne geçebilirsiniz.

2- Stalk Yapmadan Önce Başka Şeyler Düşünün

Stalk yapmak istediğinizde başka şeylerle oyalanabilirsiniz.

3- Sosyal Medya Hesaplarınızı Kapatın

Kendinize bir türlü engel olamıyorsanız sosyal medya hesaplarınızı kapatabilirsiniz.

4- Destek Alın

Stalk yapma isteğinizi hala durduramıyorsanız uzman bir psikolog ile görüşebilirsiniz. Stalk, sosyal medya uygulamalarında sıklıkla kullanılan yöntemlerden bir tanesidir. Stalklamak kavramı tüm dünyada popüler olmayı başarmıştır. Günümüzde birçok kişi farkında olmadan bu eylemi yapabiliyor. Eğer sizde bu eylemden mustaripseniz yazımızdan yer alan yöntemleri uygulayabilirsiniz.

Editör: Uşak Son Dakika