Akıllı cihazların etkin olarak kullanılmaya başlanması ile birlikte teknoloji şirketleri ve diğer uygulama geliştiriciler de harekete geçti. Kazançlarını artırmak amacı ile mevcut uygulamalara arka arkaya yeni özellikler ekleyen firmalar arasında rekabet iyiden iyiye kızışırken son dönemlerin en çok konuşulan uygulamalarından biri de WhatsApp oldu.

Dünya genelinde milyonlarca kişi tarafından aktif olarak kullanılan çevrimiçi mesajlaşma uygulaması WhatsApp, son dönemlerde arka arkaya duyurduğu yeni özellikleri ile sektöre damgasını vurdu. Kişisel sohbetlerin yanı sıra grup sohbetleri, grup içi görüntülü konuşma özelliği, topluluk ekranı ve daha pek çok özelliği ile kullanıcıları giderek daha da bağlayan WhatsApp, son olarak ‘Kanallar’ özelliği ile gündeme gelmişti.

Birkaç ay önce duyurmuş olduğu Kanallar özelliği ile dikkatleri üzerine çeken WhatsApp, özellik ile ilgili yeni bir açıklamada bulundu. Meta bünyesinde hizmet veren WhatsApp yeni özelliği ile sosyal medya platformlarına adeta meydan okudu.

TARİH VERİLDİ

Telegram’da kullanılan özelliğin bir benzerini ‘Kanallar’ ismi ile duyurmuş olan WhatsApp, yeni açıklamaları ile dikkat çekti. Bir süredir test aşamasında olan Kanallar özelliğinin kullanıcıların erişimlerine açılmış olduğu duyuruldu. Edinilen bilgilere göre şirket önümüzdeki birkaç hafta içerisinde 150’den fazla ülke için yeni özelliği kullanılabilir hale getirecek.

WHATSAPP KANALLAR ÖZELLİĞİ NEDİR?

Yeni bir sekme ile uygulamaya dahil edilecek olan Kanallar özelliği, “Yöneticilerin tek yönlü olarak metin, fotoğraflar, videolu çıkartmalar veya anketler gönderebilecekleri bir yayın aracı” olarak tanımlandı. Telegram’da da olan aynı zamanda Threads ve X (Twitter) platformlarında da kullanılan bir özelliğin benzerini geliştiren WhatsApp, Kanallar ekranı ile insanların veyahut da kuruluşların birbirlerini takip etmelerini sağlayacak.

Kanallar özelliğinin aktif edilmesi ile birlikte ilgili sekme üzerinden kanalın yöneticisi tarafından yapılan paylaşımlar görülebilecek. Edinilen bilgilere göre Kanallar’da sanatçılar, organizasyonlar, spor takımları ve daha pek çok grup yer alacak. Nitekim geçtiğimiz günlerde Instagram’da da erişime açılan bu özellikle yüksek takipçili kullanıcıların hayatlarını oldukça renklendirmiş ve takipçi sayılarını artırmıştı.

Editör: Uşak Son Dakika