Aslında lastiklerin ana malzemesi kauçuktur. Kauçuk ise beyaz renktedir. Arabalar ilk çıktığı zaman lastikler beyaz renkte yer alıyor. 20. yüzyılın başında ise renk değişmeye başladı. Araç üreticileri lastiklerin dayanıklılığı ve performansı artıran formül üzerinde çalışıyordu. Kauçuk, güçlü bir madde olsa da tek başına yeterli değildir. Bu yüzden kauçuk maddesine karbon siyahı adı verilen madde daha eklenir.

Karbon Siyahı Nedir?

Karbon siyahı nedir? Karbon siyahı petrol ürünlerinin az yanması nedeniyle elde edilen bir tür malzemedir. Kauçuğa dolgu maddesi olarak eklendiği zaman aşınma direncini ve çekme mukavemetini büyük ölçüde arttırmaktadır. Bu madde ısıyı lastiklerin sırtından ve kayışlarından uzaklaştırır. Böylece lastiğin ömrü uzar. Bu maddenin bileşikleri, lastiklerin ömrünü kısaltabilen UV ışınlarından korunmaya da yardımcı olur.

Siyah Renk Neden Tercih Ediliyor?

Siyah renk özellikle temizlik konusunda pratik bir seçim sağlıyor. Lastikler açık renkli olsaydı, temiz ve güzel görünmelerini sağlamak oldukça zor olacaktır. Özellikle uzun yolculuklardan sonra lekelerden kurtulmak için saatler harcayabilirdiniz. Lastiklerde güzellik konusundan daha çok işlevsellik aranıyor Araç süslemelerinde lastikten jant kapakları tercih edilir. Lastikler, daha iyi kullanım, konfor ve frenleme gücünü kolay hale getirir. Araç sahipleri özellikle güvenli lastikleri tercih eder.

Araçlarda yer alan lastiklerin siyah olmalarının ana nedenlerinden bir tanesi lastiklerin üretiminde kullanılan malzemelerdir. Kullanılan bu malzemeler yıllardır hayatımızda yer alıyor. Lastik modelleri, farklı alanlarda yeni teknolojiler bulunana siyah renkte kullanılacak gözüküyor. Lastik modellerinde kullanılan bu renk araç sahipleri tarafından her zaman sorgulanan konulardan bir tanesidir.

Yolda gördüğümüz her arabanın lastiği siyah renktedir. Bu durumun olmasının ardında birçok neden yer alıyor. Onlarca renk arasından lastiklerin neden hep siyah olduğu herkes tarafından merak ediliyor. Farklı renklere sahip araçlar yollarda dolaşırken lastikler neden tek bir renkte oluyor? Bu sorunun cevabını sizler için açıkladık. Siyah rengin sunduğu avantajlar lastiklerde sıklıkla kullanılmasını sağlıyor.

Editör: Uşak Son Dakika