Vatandaş güne zam haberi ile uyandı. Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğü tarafından %20 ile %25 arasında değişen bir oranda çay zammı yapıldığı paylaşıldı. 24 Mayıs Çarşamba günü itibariyle geçerli olacak yeni tarifeler market raflarında güncellenmeye başlıyor. Bakkal, büfe ve zincir marketlerde zamlı rakamlar etiket değişimi sonrası geçerli olacak.

Enflasyon gittikçe yükseliyor. Gıdaya yönelik alım satım süreci önlenemez bir artış ile beklenmeyen seviyelere ulaşıyor. Vatandaşın ay sonunu getirmesi zor hale geliyor. Gıdadan tekstil ürünlerine, motorinden benzine kadar son günlerde zam haberleri piyasalarda dolaşıp duruyor. Öte yandan Kurban Bayramının yaklaştığı bu dönemde uygulanan yeni zamlı tarifeler kurbanlıkları da etkiledi. Kasapta kuşbaşı etin ve kıymanın kilosu el yıkıyor. Meyve ve sebzelere yaklaşılamıyor.

24 Mayıs Çarşamba günü itibariyle yenilenecek zamlı çay tarifesi sonrası fiyatlar nasıl değişecek?

24 MAYIS ÇAY ZAMMI SONRASI YENİ RAKAMLAR!

Kronos'un paylaştığı habere göre yeni zam şu şekilde olacak: “Çaykur Filiz'in kilo fiyatı 75 TL'den satılıyor. Yapılacak yeni zam ile birlikte Çaykur Filiz'in kilosu 98,75 TL'ye yükselecek.

Çaykur Rize Turist çay tüketicileri için yeni zamlı tarife ile artık market raflarında 89.90 TL üzerinden satışa konacak.

ÖZEL FİRMALARDA FİYAT ARTIRDI!

Paylaşılan bu zamlı haber sadece Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğü'ne ait bir zam değildi. Çaykur markası dışında farklı özel çay firmalarda fiyatlarını artırdığını kaydetti.

Kronos yazarı Turhan Bozkurt tarafından paylaşılan haber daha ilgi çekiciydi. Çaya zammın %100 artış ile yansıtılmak istendiği ardından bu karardan vazgeçildiği %100'lük zammı tek hamlede uygulamaktan vazgeçildiğini söyledi.

KADEMELİ ÇAY ZAMMI!

Turhan Bozkurt zamların üç farklı dilime bölünerek farklı zaman aralıklarında uygulama kararı verildiğini ifade etti. Bu demek oluyor ki çaya uygulanan zam belirli zaman aralıklarında yükseltilerek yıl sonuna kadar 200 TL'leri bulabilecek.

Çay Sanayicileri ve İş Adamları Derneği Yönetim Kurulu üyesi Mustafa Yılmaz çaya rekor zam yapılacağını geçtiğimiz günlerde paylaşmıştı: “%100'e yakın artış bekliyorum” diyerek çay zammını ifşalamıştı.