Teknolojinin hızla gelişmesiyle birlikte sosyal medya hayatımızın önemli bir parçası haline geldi. Sosyal medya denince de akla ilk gelen konu filtreler oluyor. Pek çok sosyal medya kullanıcısı filtre kullanmadan fotoğraf çekinemez hale geldi. Ancak bu konuda dismorfofobi geliştiren kişilere çözüm olacak 10 yöntem etkili sonuçlar sunuyor.

Filtresiz Fotoğraf Çekinemeyenlere Çözüm

Sosyal medyada filtresiz çekilen fotoğraflarda güzel çıkmayacağını düşünen pek çok kişi var. Bu sorunu yenmek için kendinize bir fotoğraf çekilme kotası belirlemeniz gerekir. Bu kotayı aşmayın ve daha fazla foto çekinmek için kendinizi zorlamayın. Çünkü fotoğraf çekilmeye devam ettikçe istediğiniz fotoğrafa ulaşmanız daha zor hale gelecektir.

En mükemmel fotoğrafı yakalamak istiyorsanız ışıklandırma yöntemlerini kullanın. Telefona takacağınız aparat veya ayaklı selfie ışıkları sayesinde daha güzel fotoğraflar çekebilirsiniz. Bu tür ışıklandırma ekipmanları filtrelere daha az ihtiyaç duyarak daha güzel görünen bir cilde sahip olmanıza yardımcıdır. Fotoğrafa filtre uygulamak yerine sadece ışık ayarı ile oynayarak daha güzel pozlar elde edebilirsiniz. Bazen çok beğendiğiniz bir poz yanlış ışığın kurbanı olabilir. Bu durumda filtre yerine doğallığı bozmayan ışık müdahaleleri yerinde olacaktır.

Fotoğraflarda Doğal Çıkma Taktikleri

Filtresiz fotoğraflarda güzel veya çekici görünmediğinizi düşünüyorsanız bu algınızı kırmanız gerekir. Özgüveni arttırmak için ayna karşısında mimik çalışmak ve fotoğraf açısı belirlemek verimli sonuçlara ulaşmanızı sağlar. Bu sayede kendinizi daha rahat hissederek filtresiz fotoğraflar çekebilirsiniz. Fotoğraflarda doğallığınızı bozmadığınızda daha çok seveceğiniz kareler ortaya çıkacaktır. Biriyle buluştuğunuzda sosyal medyadaki halinize hiç benzemediğinizi söylemeniz hoş olmaz. Kendinizi bu tür durumlara sokmamak için doğallık her zaman ön planda olmalıdır.

Fotoğraflarda iyi çıktığınız açıyı ayarlamak da son derece verimlidir. Eğer gıdınız varsa alt açıdan çektiğini fotoğraflar istemediğiniz karelerin oluşmasına neden olur. Geniş bir alın yapısına sahipseniz fazla yukardan fotoğraf çekinmemek doğru olacaktır. Doğru açıyı bulduğunuzda filtreler arasında kaybolup gitmenize gerek kalmayacaktır. Her fotoğrafı sosyal medyada paylaşmak amacıyla çekmezseniz, daha güzel kareler yakalayabilirsiniz.

Sosyal Medyaya Ara Vermek İyi Gelebilir

Filtre olmadan fotoğraf çekilmekten korkar hale geldiyseniz kendinize bu kadar yüklenmenize hiç gerek yok. Sosyal medyada paylaşım yaparken kendi görüntünüze odaklanmak yerine etrafınızdaki güzelliklere de yer verebilirsiniz. Gün batımı, doğa manzaraları veya lezzetli bir tatlıyı paylaşarak da odağı kendi üzerinizden düşürebilirsiniz. Sosyal medyayla başa çıkmak herkes için kolay olmayabilir. Sosyal medya sizi yıpratır hale geldiyse terapi almayı veya bir süre sosyal medyadan uzak kalmayı seçebilirsiniz. Paylaşımlarınızdaki like sayısının güzelliğiniz için bir ölçüt olmadığını unutmamanız gerekir.

Editör: Hidayet Kıran