Teknoloji şirketleri arasında yapay zeka yarışı hız kazandı. ChatGPT yapay zeka destekli sohbet robotunun dünya çapında milyonlarca kullanıcıya ulaşması, sektördeki rekabeti kızıştırdı. Son olarak OpenAI yapay zeka firmasına 10 milyar dolarlık yatırımla gündeme gelen Microsoft’un hamleleri Google’da yeni bir hamle ihtiyacı doğurdu.

Teknoloji devi Google’ın yapay zeka projelerine odaklı yeni getireceği özellik ve güncellemeleri içeren gizli defteri ortaya çıktı. Şirket içi yazışmalara ulaştığını iddia eden medya devi The New York Times, çok önemli iddialar ortaya attı. Google’ın yapay zeka araçlarıyla ilgili yeni planları bu haberle birlikte gün yüzüne çıkmış oldu.

GOOGLE YAPAY ZEKADA İŞİ SAĞLAMA ALACAK

Teknoloji sektörünün önde gelen şirketlerinden Google uzun süredir bu alanda başarılı bir grafik çiziyordu. Ancak Google’ın 20 yıllık arama motoru saltanatı, ChatGPT ve benzeri yapay zeka destekli robotlar yüzünden sıkıntıya girdi. Google, mevcut arama motoruna yeni özellikler getirecek Magi projesi için 160 kişilik bir ekip kurdu.

Magi ilk etapta 1 milyon kişinin kullanımına açılacak. Fakat 2023 yılının sonuna kadar test kullanıcısı sayısının 30 milyona ulaşması bekleniyor. Sayının yüksek olması pek çok kişiyi heyecanlandırmış olsa da Google, Magi yapay zeka destekli arama motorunu başlangıçta sadece ABD’deki kullanıcılara sunacak.

GOOGLE’IN YAPAY ZEKA DESTEKLİ ÖZELLİKLERİ

Google, son dönemde rakibi Bing’in metinden görsel oluşturma aracına çelme takacak hamlesiyle gündeme geldi. Google’da GIFI adıyla adlandırılan yeni özellik metinden görsel oluşturacak. Bu sayede kullanıcılar Google arama motorunda Görseller kısmına herhangi bir şey yazarak onun bir ressam gibi resme dönüştürülmesini sağlayabilecek.

Google Chrome arama motoruna gelecek diğer özellik ise Searchalong adını aldı. Kullanıcıları heyecanlandıran bu özellik internette normal şekilde gezinirken bir yandan yapay zeka destekli sohbet botuyla sohbet etmeyi sağlayacak.