Bursa’nın Gemlik ilçesinde düzenlenen törenle birlikte Türkiye’nin ilk batarya fabrikasının temeli atılmış oldu. Togg ile Çinli enerji firması Farasis ortaklığında enerji depolama çözümleri geliştirmek üzere kurulan fabrika için inşaat başlangıç töreni düzenlendi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Siro Silk Road Temiz Enerji Depolama Teknolojilerinin Batarya Geliştirme ve Üretim Kampüsü töreninde merakla beklenen kredi haberini verdi.

Togg için beklenen kredi müjdesi sonunda geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, kamu bankalarının Togg satışında kredi kullandıracağını belirtirken “Aynen ev alır gibi Togg’u da alma imkanı doğacak. Kamu bankaları arabanın satışında kredi için çalışma yapıyor, detayları bugün açıklayacağım.” ifadelerini kullandı. Türkiye’nin otomobili Togg satın alacakları sevindiren bu kredi kampanyasının detayları belli oldu.

ZİRAAT BANKASI TOGG KREDİSİ DETAYLARI

Temel atma töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan “Bugün Togg’un elektrik enerjisi ile ilgili tesisinin temel atma töreninden geldim. Biz durmuyoruz, çalışıyoruz. Kamu bankalarımız Togg için araç bedelinin yüzde 50’si tutarında 36 ay 0,99 oran ile kredi kullandıracak.” dedi. Ziraat Bankası’nın Togg satışında maddi destek için 36 ay vadeli kredi vereceğini duyuran Erdoğan, Togg satışlarının bu şekilde olacağını söyledi.

HER 3 DAKİKADA 1 ARAÇ ÜRETİLİYOR

Cumhurbaşkanı Erdoğan, açıklamasının devamında Togg’un büyümesiyle ilgili ifadeler kullandı: “Birileri hep aynı yalana sarıldılar hep aynı hezeyanları tekrarladılar. Önce çıktılar Togg'un fabrikası nerede... Bu inşaatı bitiremezsiniz dediler. Sonra buralarda üretim bandı yok... Siz bu araçları üretemezsiniz dediler.”

Bu iddiaların boş çıktığını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan “Bu sefer de bu araç satılmaz, vatandaş bunu alamaz dediler. Togg, aldığı ön siparişleri ile talep rekoru kırarak bu büftanlara en güzel cevabı verdi.” şeklinde konuştu. Togg satışında hedeflenen rakamlar bu yıl 28 bin adet, 2030 senesine kadarsa 1 milyon adet olarak belirlendi.