Türkiye’nin yerli otomobili geçtiğimiz günlerde dünyanın en büyük Tüketici Elektroniği Fuarı CES 2023’e katıldı. Teknoloji devleri ile aynı sahneyi paylaşan Togg’un bu hamlesinden sonra elektrikli otomobili bekleyenlerin heyecanı giderek artmaya devam etti. 29 Ekim 2022’de ilk Togg aracı fabrika üretim bandından inerken gözler yerli otomobilin satışa çıkacağı tarihe çevrildi. Togg’un ne zaman seri üretime geçeceği ve satışlarının ne zaman yapılacağı merak konusu oldu. Togg satışları başladı mı?

Togg Ne Zaman Satılacak?

Togg’un resmi sosyal medya hesabından yapılan açıklama vatandaşların dikkatinden kaçmadı. Türkiye’nin ilk elektrikli otomobili olan Togg’un satışa çıkacağı tarih hakkında önemli bir duyuru geldi: “Mart 2023 tarihinde yollara çıkacak akıllı cihazımıza olan ilgiyi gururla takip ediyoruz. Daha önce de açıkladığımız gibi ön sipariş sürecini Şubat 2023 itibarıyla başlatacağız.” Sosyal medyada büyük ilgi gören bu paylaşımla birlikte Togg’un şubat ayında satışa çıkarılacağı belli oldu. Togg meraklıları gün saymaya devam ederken aracın yenilenen bazı teknolojik özellikleri gündemden düşmüyor.

Togg Seri Üretime Geçti Mi?

Togg, geçtiğimiz aylarda fabrika bandından indirilerek yollardaki yerini aldı. Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu (Togg) Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katıldığı törenle kullanılmaya başlandı. Togg’un tanıtım töreninde Cumhurbaşkanı Erdoğan aracı bir kez daha kullanmış oldu. Bursa’nın Gemlik ilçesinde bulunan fabrikada resmi açılış töreni yapılan Togg seri üretimi devam ediyor.

Togg’un Özellikleri Dikkat Çekiyor

Türkiye’nin ilk yerli otomobilini heyecanlan bekleyen vatandaşlar aracın özelliklerini yakından takip ediyor. Arkadan itişli aracın 200 HP güç üreten modeli dışında bir de 400 HP güç üreten iki farklı motor seçeneğine sahip olacağı belirtiliyor. Togg’un son hızı 180 km/sa olurken 400 beygirlik modelin 0-100 km hızlanması 4.8 saniye olacak. Diğer motor versiyonunda ise hızlanması 7.6 saniye olacak. Heyecanla beklenen yerli otomobil Togg’un ilk etapta SUV ve sedan tiplerinde üretilmesi planlanıyor.

5 Farklı Tasarımda Togg Üretilecek

Hem 200 hem de 400 beygir gücünde farklı motor seçenekleriyle üretilen otomobilde diğer elektrikli araçlara göre daha hızlı şarj bulunacak. Sadece 30 dakikalık bir sürede yüzde 80 dolum performansı gösterecek. Togg, akıllı teknolojileri ile kullanıcılarına pek çok farklı alanda kolaylık sağlayacak. Aracın full şarj ile 500 km menzile ulaşması ve 30 dakikada hızlı şarj özelliği dikkat çekiyor. Togg’un üretiminde 15 yılda 5 farklı model piyasaya sürülecek. Togg ile ilgili gelişmeler şirketin resmi Twitter hesabından ve Togg CEO’su Gürcan Karakaş’ın paylaşımlarından takip ediliyor.

Editör: Hidayet Kıran