Dünya çapında geniş bir kullanıcı kitlesine sahip olan Twitter sosyal medya platformu tartışmaların odağına girdi. Twitter’ın eski sahibi Jack Dorsey, platformu olaylı bir şekilde dünyaca ünlü milyarder Elon Musk’a teslim etmişti. Ancak bu hamleyle sınırlı kalmayan Dorsey, Twitter’a rakip olan büyük planını resmen uygulamaya geçirdi.

Edinilen bilgilere göre Twitter’ın eski sahibi yeni sosyal medya uygulamasıyla büyük bir çıkış yapmaya hazırlanıyor. Elon Musk’a meydan okuyan Bluesky platformu daha fazla kişinin gündemine girmeye başladı. Aralarında büyük bir gerilim yaşanan ikilinin tartışması mahkemeye taşınmış ve sosyal medyada gündem yaratmıştı.

ELON MUSK’A BLUESKY DARBESİ

Jack Dorsey, geçtiğimiz aylarda Twitter sosyal medya uygulamasını Elon Musk’a sattıktan sonra yeni bir hamleye başladı. Yeni atılımıyla piyasalarda fırtına gibi esmek isteyen girişimci, Twitter’a rakip olarak Bluesky isimli bir platform kurdu. Bu yeni platform ile birlikte sosyal medyada daha yenilikçi bir ortam yaratan Dorsey, en büyük rakibi Musk’a meydan okudu.

Bluesky platformu 3 aylık deneme sürecinin ardından resmen kullanıma açıldı. Fakat her isteyen bu mecraya girip hesap açamıyor. Bazı uygulamalarda olduğu gibi ilk kullanıcılar davetiye yoluyla Bluesky uygulamasında hesap açabiliyor. Fakat bu tür üyelik sistemleri ilk başta popülerlik yaratsa da balon gibi çabuk sönüyor. Bunun bir benzeri Clubhouse adı verilen sesli sohbet mecrasında da yaşanmıştı.

BLUESKY ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

Bluesky mecrasında hesap açmaya hak kazanan kullanıcılar, uygulamayla ilgili ilk yorumlarını paylaşmaya başladı. Deyim yerindeyse dutluk olarak nitelendirilen Bluesky platformu henüz az sayıda kullanıcısı bulunduğu için sakin görünüyor. Kar amacı gütmeyen bir mecra olan Bluesky, troll hesapların olmaması ve bazı özelliklerle dikkat çekiyor. Bluesky 300 karakterlik gönderi ve yanıtlar, fotoğraf ve metinlerin paylaşılmasına izin veriyor